Srpen 2016

Taťkovu majdu...

31. srpna 2016 v 19:45 | Blanka |  Vůně z mé kuchyně
...vařím každý rok,tak i letos na ni došla řada.
V čase,kdy je dostatek rajčat,paprik,cuket i ostatní zeleniny je třeba myslet i na "horší časy" a část úrody nějak zakonzervovat.Určitě zas nezůstane jen u jedné dávky,prozatím je tedy hotová aspoň ta letošní první.
Taťkovu majdu,kterou vaříval jsme doma používali fakt často a i já ji v kuchyni ráda a často používám...pod maso,na topinky,na chleba,ke špekáčkům...I při jejím vaření si na něj vzpomenu...dneska by měl narozeninyDneškem končí prázdniny,všem školou povinným přeju šťastné vykročení do nového školního roku !!!

Vepřová panenka na tymiánu

29. srpna 2016 v 19:26 | Blanka |  Vůně z mé kuchyně
Dneska jsem tady s receptem na fajnové masíčko,který proložím fotkami gerber,které jsem o víkendu dostala od kamaráda a jeho přítelkyně.
Co budeme potřebovat...vepřovou panenku,plátky slaniny,čerstvý tymián,sůl,pepř.
Pokud nepěstujeme bylinky,můžeme použít tymián sušený,ale ten čerstvý má prostě úplně jiné grády.


Panenku si překrojíme na půlku,kvůli lepší manipulaci.
Maso osolíme,opepříme a jednu jeho stranu posypeme tymiánem...


Zakryjeme slaninou...


Masíčko dáme na pánev s rozpáleným olejem a necháme z obou stran na pár minut pěkně osmahnout


Přendáme do pekáčku a dáme do trouby vyhřáté na 190 stupňů na deset minut...a máme hotovo...
Tak nějak...

27. srpna 2016 v 22:57 | Blanka |  Den za dnem


... v poklusu utíká den za dnem.Než se člověk naděje a smíří se s tím,že začíná další týden,už je tady víkend.
Víkendová rána si ale užívám.Nejsem žádné ranní ptáče,na to se snažím hrát jen když mám ranní a chtě nechtě musím vstávat o čtvrté.O víkendu si pak stejně jako každá jiná sova ráda přispím.
Žádné výčitky si ale kvůli tomu nedělám,to co mám stihnout,stihnu i tak i s obědem na dvanáctou a chvilkou po snídani u pécé.


K obědu jsem dneska dělala po nějaké době brokolicové válečky.


Dneska u nás pekla Natálka.Protože je nás doma zase trošku víc a k tomu jsme se chystali na návštěvu s dalším grilováním,bábovky byly hnedka dvě a moc se povedly.Už zase klíčíme řeřichu...


A po bazalce jsem začala z truhlíku sklízet už i libeček a petržel.
Všechny tyto bylinky jsou kupované v supermarketu a do truhlíků přesazené docela nedávno.Původně jsou určené k rychlé spotřebě,ale když je hned přesadíte,většinou se pěkně ujmou.
Na zahradě začínají nakvétat rozchodníky.U nás to znamená jediné...podzim se nezadržitělně blíží.Ascoli Piceno

27. srpna 2016 v 0:46 | Blanka |  z výletů

Itálie posledních dnů...Ve městě Ascoli Piceno se dnes uskuteční pohřeb padesáti obětí zemětřesení pocházejících z kraje Marche.
Ze všech míst,která jsme na začátku prázdnin navštívili bylo právě Ascoli Picéno asi nejblíže epicentru zemětřesení.
Doufám,že sv.Emidio,patron města,který jej má chránit právě před zemětřesením stál při tomto nádherném městečku,jeho obyvatelích,krásných památkách,romantických zákoutích,kašně s "živou vodou",katedrálou s jednou věží,uzoučkých uličkách...


Bazalková sůl

24. srpna 2016 v 11:09 | Blanka |  Vůně z mé kuchyně


Čerstvě zasázená bazalka v novém truhlíku za oknem je ještě malinko pomuchlaná,ale i tak už je hodně využívaná.
Je to kytka,která u nás nemá šanci moc vyrůst,protože ji stíhám jíst.Ulamuju lístek po lístku,pak ji nechám malinko vzpamatovat a jede se nanovo.


Bazalka skvěle doplňuje rajčata.Kdo by neznal salát caprese.Protože jsme ze zahrady právě skvěle rajčaty zásobení,můžu si jej dělat vážně často...


...mozarella,rajčata,trocha olivového oleje,bazalka.
No a abych si mohla podobné dobroty dopřávat i v zimě,bazalku si suším a vyrábím si z ní bylinkovou sůl.
Co potřebujeme.
Sušenou bazalku odrhnutou ze stonků.Popřípadě můžeme promnout v hmoždíři,nebo bylinky proženem v elektrickém mlýnku.Mně se osvědčil elektrický sekáček na cibuli.


Dále si připravíme sůl...já míchám půl na půl hrubější mořskou sůl s obyčejnou kuchyňskou.


Všechno promícháme.Vždycky dáváme víc bazalky,než soli,bylinka má převládat.


A máme hotovo,teď už jen směs nasypeme do skleniček a uzavřeme.
Stejně si můžem připravit bylinkové soli z čeho jen chceme.
Při přípravě jídla pak zároveň kořeníme i solíme a samozřejmě i sůl získá intenzivní bylinkovou chuť.
Takhle můžem připravit i jedlé dárky třeba pro milovníky grilování,nebo nějakou kuchařinku.


Pěstování bylinek,jejich sušení a používání mě vážně chytlo.Chtěla bych ale zajít i trošku dál a proto jsem se přihlásila do kurzu,kde se budu učit vyrábět z bylinek kosmetické přípravky bez chemického balastu,ale o tom budu psát,až to bude aktuální.


To,že doma přestáváme používat chemické přípravky jsem už psala.Právě testuju výrobky české firmy FEEL ECO,která vyrábí ekologickou drogerii ze snadno odbouratelných ingrediencí rostlinného původu.
Zrovna jsou to prostředek na nádobí s vůní malin,aviváž s vůní ovoce,sůl a leštidlo do myčky,ekologické bělidlo na prádlo a odstraňovač skvrn,čistič WC a univerzální čistič.
Pokud by někdo chtěl vykročit taky touhle cestou,tyhle výrobky jsou k dostání TADY .
O ECONEE a o tom,že není nutné hned měnit celý svět,ale stačí začít malými kroky u sebe jsem už tady psala.


Nocování v chatě

22. srpna 2016 v 10:11 | Blanka |  ze zahrádkySobotní počasí nakonec přálo,odpoledne bylo moc příjemně a my jsme mohli vyrazit na zahradu.
Do záhonu jsem zasadila nové jahody a znovu jsem ostříhala některé bylinky.
Na květinových záhonech právě převládají oranžová se žlutou...ještě pořád kvetou slunečnice,měsíčky,afrikány,žlutý trubač,kana a přece jenom rozkvetla i žlutá lilie.


Znovu začaly plodit maliny z čehož má největší radost Naty,pro kterou jsou maliny právě tím nejoblíbenějším ovocem.Druhá sklizeň bývá většinou slabší,ale letos je docela mokro,malinám nic nechybí,takže je jich dost.No a protože počasí vážně vyšlo,uskutečnili jsme i naše plány na grilování s návštěvou a pak konečně i naše nocování ve skoro hotovém podkroví.
Seděli jsme dlouho do tmy,takže na řadu přišly i svíčky a světýlka...


Dorazil i náš svářeč se kterým jsme popřemýšleli nad zábradlím,které potřebujeme do podkroví dodělat.Ve hře bylo víc variant,bohužel limitující jsou šikminy střechy a nutnost zábradlí ukotvit právě i do jedné z nich,takže některé moje nápady ztroskotaly.Ani sloupek zábradlí na druhé straně nemůže být rovný kvůli druhé šikmině a nedostatku prostoru,takže jsme si hlavy lámali nějakou dobu až jsme se shodli na zaobleném zábradlí...tady je jeho prvotní,rychlý nákres a prostor,který bude rámovat...


Jak se nám nocovalo ?
- Max ze začátku trochu bojoval s tím,že jeho pelíšek zůstal v přízemí,ale ani doma nemá dovoleno chodit nocovat k nám do postelí,takže brzy zalehl a spokojeně usnul.
-ještě jsme nestihli vytmelit díry po vypadených sucích v palubkách a když z jedné z nich vylezl škvor,začala je v noci Naty jednu po druhé ucpávat papírovými kapesníčky,protože se téhle havěti strašně bojí.
-ráno nás probudil pořádný liják a jeli jsme domů,protože od silnice nás dělí kus nezpevněné cesty a báli jsme se,že nevyjedem.

Ale jinak super,moc se nám večer u ohně s klábosením,bez televize a pécé líbil,jen doufám,že léto se ještě vrátí a pak přijde ještě léto babí a my budem moct nocování na chatě ještě mockrát zopakovat.Focaccia a frgále

20. srpna 2016 v 13:32 | Blanka |  Vůně z mé kuchyně

Moc zdravím při sobotě !
K minulému článku...nestihla jsem ani odepsat na komentáře...


...ano,skutečně jde o jakési "francouzské okno".Jirko,bohužel nejde o "barák",bydlíme v bytě.Sice muž docela nedávno říkal,že se mu zdálo o tom,že jsme prodali byt i zahradu a odstěhovali se do domku.
Myslím ale,že zůstane jen u snů a necháme to tak,jak to je.
Z minulých fotek se zdálo,že spodní kytky stojí na zemi,zdání ale klame,truhlíky visí na spodním okraji zábradlí několik metrů nad zemí,stejně tak cihlová zeď naproti je pěkných pár metrů daleko.
Výhled do dvora,kam nikdo nechodí je fajn a když se po ránu "rozvalí dveře",prostor se s venkem pěkně propojí.
Zábradlí je tady aby jsme nevypadli my,nebo zvědavý Max a doufáme,že na jaře se ještě o pár metrů dál posune.
To ale bohužel nezáleží je na nás.
Do truhlíků jsem zasázela krom kytek...Ludi,jsou tam cínie a gerbery... i ty úplně nejzákladnější bylinky...pažitku,naťovou petržel,bazalku a libeček.Konečně mám bylinky hnedka po ruce a můžu si pro ně odbíhat a házet je hnedka na talíř,nebo do hrnce.Ostatní okna máme do ulice,tak tam to nešlo...tolik k oknu.


U nás se před chviličkou zpoza mraků konečně prodralo sluníčko a vypadá to,že naše plány na odpoledne by mohly vyjít.Dneska jsem pro návštěvu sice upekla něco jiného,ale minulý víkend jsme po nějaké době měli domácí focacciu.Je to italské chlebové pečivo,které se peče s různými bylinkami.V podstatě to bývá velká placka,která se i všelijak obkládá a plní.Já ji mám nejraděj s tymiánem,nebo rozmarýnem,přímo do těsta si přimíchám nakrájené olivy,nebo sušená rajčata a to je potom bašta.
Recept na focacciu už mám TADY ,tak ještě jeden,zase trošku jiný...


FOCACCIA

350 g hladké pšeničné mouky
150 g celozrnné mouky...já jsem dala žitnou chlebovou
400 ml vody
půlka kostky droždí
50 ml olivového oleje
zarovnaná lžíce soli
lžíce bylinek...rozmarýna nebo tymián...nebo všechno,co si v pečivu umíme představit ...dávám sušené


Zamícháme,uděláme těsto.necháme kynout,uděláme placku,dáme na plech s papírem na pečení,vtlačujeme do plechu prsty...z toho jsou ty dírky ,polijeme trochu olivovým olejem a dáme péct na 200 stupňů.
Konzumujem s čím chceme.V Itálii vám facacciu pěkně obloží mozarellou,rajčátky,posypou bazalkou a zakápnou olivovým olejem.My ji můžem klidně i s domácí lučinou.


Jsme oba z Valašska,takže frgály dobře známe.Ty nejlepší jsou Cyrilovy z Hrachovca,to dá rozum,ale domácí taky nejsou k zahození...Prý jsem je nepekla tak dlouho,že muž úplně zapomněl,jak chutnají,tak aby si chudák vzpomněl...jo a recept najdete TADY .Je staršího data,tehdy jsem těsto zadělávala ještě v domácí pekárně a používala pouze sušené droždí.Pekárna se s námi časem rozloučila a sušené droždí jsem už dávno vyměnila za čerstvé.Na uvedené množství mouky dávám půlku kostky.Upečené frgály nezapomenu nikdy pořádně polít rozpuštěným máslem.


Pěknou sobotu vám všem přeju!

Poslední déšťové kapky...

17. srpna 2016 v 19:08 | Blanka |  bydlení


...na starém okně...


Se starým špaletovým oknem jsem se rozloučila fakt ráda.
Do tohoto projektu se vrhl muž vlastnoručně s přispěním zednické party,která ochotně zapůjčila i pomohla postavit lešení.Pohotově se znovu zapojil i "náš" svářeč,který obratem dodal zábradlí v barvě,kterou bych si jistě nakonec vybrala i já sama...už se ani neptá.Všechno,co teď mohlo být vybudováno je hotovo a všichni doufáme,že na jaře budeme moct pokračovat.


Mám potřebu něco sázet tam,kdekoliv to jen trochu jde,takže místečko navíc jsem s radostí uvítala na nějaké kytky i bylinky.
A sázení proběhlo i k doplnění skleníčku...
Ze včerejšího...

15. srpna 2016 v 15:48 | Blanka |  z výletů


...houbaření.


Konečně bylo trochu času zajet si do lesa.
I kdyby nerostly,byla by to příjemná nedělní procházka.
Zase jsme se ohřáli,nebe bylo modré a sluníčko svítilo.
Sbírala jsem šišky,trhala jsem kytky,ostružiny,fotila jsem a "kochala jsem se" ...asi proto jsem nic nenašla Usmívající se a byla jsem vyhlášená nejhorší houbařkou dne...neva,hlavně,že jsem si připomněla,jak krásně je v lese.Ale rostou...houbařskou reputaci zachránili jiní,takže nakonec jsme byli spokojení úplně všichni.Ty úplně největší kousky našla Natálka.K obědu byla bramboračka s houbami a k večeři dnes máme smaženici.Kovozoo

13. srpna 2016 v 19:29 | Blanka |  z výletů


Počasí minulých dnů moc nepřálo,na nějaké koupání a slunění to rozhodně nebylo,ale proč nevyrazit někam na výlet ?
Mám pro vás pár tipů kam se vypravit pokud se zrovna nacházíte v okolí Uherského Hradiště.My jsme si protentokrát z Valašska zajeli do Kovozoo ve Starém Městě.


Kovozoo se nachází v zajímavém a netradičním prostředí zrekonstruovaného areálu bývalého cukrovaru.


Najdete tady spoustu propracovaných zvířet v životní velikosti ...momentálně je jich 222,ale neustále přibývají nová.
Materiálem pro výrobu je různý kovový odpad...


Cílem Kovozoo je ukázat malým i velkým návštěvníkům,že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat věci,které jsou nejen krásné a zajímavé,ale i nadále užitečné.
Kovozoo vznikla v roce 2012 a jejím krédem je " BÝT MAJÁKEM VE SVĚTĚ RECYKLACE A EKOLOGICKÉ OSVĚTY "

A teď vás zvu na malou procházku areálem,ve kterém je k vidění vážně spousta pěkných věcí.Jejich propracovanost je udivující,takže rozhodně je na co se dívat.Budete zkoumat,jaký materiál posloužil k výrobě.
V Kovozoo se vyřádí nejen vaše děti,ale i vy.
Já jsem vyšplhala na maják,prolítla se letadlem,zajezdila jsem si na dřevěné motorce,vystřelila z děla,kormidlovala jsem obří loď a bylo to fakt skvělé.Trochu pozdně letní květeny

12. srpna 2016 v 23:55 | Blanka |  ze zahrádkyPořádně se nám ochladilo a i přestože momentálně pobýváme na Valašsku mám tady trochu pozdně letní květeny z naší zahrady.
Doufám,že se léto ještě vrátí,že si jej budeme mít možnost ještě užívat,po něm že přijde ještě i léto babí a teprve pak se počasí přehoupne do toho podzimního.Všechno má svůj čas a právě teď je ještě léto a prázdniny a podle toho by mělo vypadat počasí,na zahradách by měly ještě kvést letní kytky a mělo by být hezky.Posledně jsem si psali o tom,jestli komuli-motýlí keř ostříhat či ne...nakonec stříhám,ale vzhledem k tomu,že keř je hodně velký,dělám to postupně a občas se objeví i nějaký ten nový květ.Červený trubač se hodně rozrostl a budem muset zauvažovat o nějaké nové opoře.
Dávno odkvetlou kanu jsem koupila vloni ve výprodeji a jsem docela ráda že žluť,kterou slibovali je skutečností.

A nakonec jedno načervenalé sluníčko,jehož semínka mi poslala Miluška.Doufám,že i toho sluníčka na nebi se zase brzo dočkáme.


Na vyvýšeném záhonu...

10. srpna 2016 v 0:01 | Blanka |  ze zahrádkyNa vyvýšeném záhonu letos pěstuju zeleninu úplně poprvé.
Nejen tam sbírám zkušenosti a zahradničím systémem pokus - omyl.
Určitě je hodně co zlepšovat a už vím,co propříště udělám úplně jinak.
Tohle pěstování mě ale hodně baví a pro příští sezónu jsou v plánu další dva menší záhony.

Inspiraci o tom jak postavit záhon,jak bez chemie zlepšit půdu,co a jak sázet můžete i vy načerpat v téhle knížce...

A moje letošní pěstování na záhonu,ke kterému se člověk nemusí až tak shýbat a při pletí si může na okraj záhonu klidně i sednout.
Fazolky i cibulka už jsou sklizené,s hráškem a saláty jedeme další nové kolo,pořád ujídáme kedlubny a rajčátka,která jsem vypiplala ze semínek i mrkev už brzy ochutnáme,celerovou nať postupně suším i používám čerstvou do polévek,růžičková kapusta na svou chvíli teprve ještě čeká...
Tolik z vyvýšeného záhonu.
Švestek letos ještě moc nesklidíme,protože stromeček je malinký a máme je v podstatě jen na ochutnání.To s ostružinami je to ale jiná,dočkali jsme se krásné úrody,i když nám ostružiní přerůstá přes hlavu,přes plot k sousedům,kteří si naštěstí vůbec nestěžují,některé šlahouny už jsou vyšší,než skleník.Bude potřeba je pořádně zkrátit,ale až po sklizni.


Moc vás všechny zdravím a děkuju za vaše návštěvy,meily a komentáře !


Podkroví

8. srpna 2016 v 9:05 | Blanka |  ze zahrádky


Náš největší projekt tohoto léta se pomalounku blíží ke konci.
Chtěla jsem jednoduchý,čistý prostor,který bude navazovat na přízemí.
Takže opět jako základ bílá barva...použili jsme matný bílý Eternal a trocha tmavě modré na doplňcích.
Na zahradě si připadáme trochu jako na venkově a tam se pruhované povlečení vážně hodí.
Ve stejných barvách jsou i další válecí polštáře ušité z tkaných ikeáckých koberců.
Ještě zábradlí,police a pár maličkostí a bude hotovo.


Kvašáky,bylinky,hummus a dalamánky

6. srpna 2016 v 15:39 | Blanka |  Vůně z mé kuchyně

Dnešní post bude opět celý o jídle Mrkající


Především jsem tady s receptem na kvašáky,který jsem slíbila vložit.
Kvašáky mi dělávala moje babička a já jsem je milovala,bohužel podle jakého receptu se už nedozvím.V poslední době jsem si na ni vzpomněla hned dvakrát...

Když nám na zahradě úplně poprvé dozrála letní jablíčka,na která jsem se u ní vždycky těšívala.Říkala jim žňůvky,protože dozrávaly v době žní a já jsem je měla s prázdninami vždycky hodně spojené.
Podruhé právě nad receptem na kvašáky,který mi napsala kolegyně Lenka a zároveň zapříčinila kvašákománii u nás v práci.Nevím,kolik z nás už se do jejich výroby pustilo.
V pátek jsme s holkama chutnaly Lenčiny už měsíc naložené kvašáky a i proto vím,že si už můžu dovolit vložit recept...jsou výborné.

Jistě i receptů na kvašáky bude mraky,ale u nás v práci se momentálně nakládají takto...
Potřebujeme okurky,mraky kopru,vinný list...kdo chce,může přidat klidně i višňový,křen,česnek,pár kuliček nového koření.

Křen oškrábeme a nakrájíme na špalíčky...samozřejmě se řídíme množstvím okurků...já jsem dala množství,které je vidět na fotce.
Všechno dáme do hrnce,nebo větší sklenice a zalijeme vodou,tak aby bylo všechno ponořené.Vodu jsem nepřevařovala.Odměřujeme a na jeden litr vody dáváme 1 polévkovou lžíci soli a 1 lžíci DEKA.
Zajistíme,aby opravdu všechno bylo pod vodou...já jsem okurky zatížila talířkem.
A pak už jenom čekáme a ochutnáváme a čekáme...


My budeme kvašáky ochutnávat i k dnešní večeři...


... k dalamánkům s cizrnovým hummusem.Ten mám hodně ráda.Pokud neznáte,můžete si jej na ochutnání hotový koupit v Albertu,kde mají všelijaké dobré Bio pomazánky.
Já jsem hummus dělala z konzervované cizrny,kterou scedíme,nasypeme do mixéru,přidáme trochu prolisovaného česneku,drceného kmínu,zelené petrželkové nati a pár lžic olivového oleje,sůl a rozmixujeme.Do pravého hummusu sice patří pasta tahini a římský kmín,které jsem neměla po ruce,ale i bez nich mi chutná.


Dalamánky jsou z půl kila hladké mouky...půl na půl pšeničné a špaldové,300 ml vlažné vody,půl kostky droždí,2 lžic olivového oleje a lžičky soli.
Neděláme žádný kvásek,všechno jednoduše smícháme v míse a necháme aspoň hodinu kynout.Uděláme dalamánky,dáme na plech vyložený papírem na pečení,pomašlujeme vodou a posypeme semínky.Pečeme na 180 stupňů dozlatova.


Olivový olej,který právě v kuchyni používám jsem si přivezla přímo od výrobce bodrého signora Silvestriho,který nás jednoho letního večera pohostil na své farmě.Zúčastnili jsme se i degustace všech olivových olejů,které se na farmě vyrábí,z nichž jsme si pak mohli vybrat ty,co nám chutnaly nejvíc.Vůbec jsem netušila,co všechno se z oliv dá vyrobit...šampóny,krémy,různé pomazánky,čokoláda,marmeláda,oleje různých příchutí vyrobené tradiční,starou i moderní metodou.Tohle všechno jsme na farmě,kde se olivy zpracovávají mohli také ochutnat a trošku i nahlédnout do výrobního procesu,což byla skvělá zkušenost,prima podívaná a omlouvám se za ten výraz...fakt výýýýborná žranice...


Na zahradě pořád sklízím bylinky,kterým letošní časté zahradnické deštíky dělají moc dobře.Dosušila jsem i další várku libečku,tak byl nejvyšší čas jej zpracovat.K libečku s oblibou míchám oregáno,ale vyzkoušela jsem,že i spolu s usušenou celerovou natí jim to pěkně ladí.


Míchám poměr zhruba jedna ku jedné...samozřejmě bylinky musí být odrhnuté od stonků...takže pouze listy.
Všechno proženu elektrickým sekáčkem a tady už je výsledek...


Smícháním libečku a celerové natě získáme směs,kterou můžeme používat ke kořenění polévek,všelijakých jídel z brambor,já ji přidávám s oblibou i do bramboráků,cukeťáků i jinam.Pěkný víkend vám všem přeju !


Povlak na polštář

4. srpna 2016 v 20:44 | Blanka |  Háčkování


Háčkování v létě " moc nedám " ,ale něco malinko přece jenom vzniká.
Povlaků na polštáře není nikdy dost.
Dostávají zabrat,pořád dokola se perou,žehlí,používají a samozřejmě i vyřazují.Občas je potřeba vytvořit nějaký nový.
Začala jsem čtverečkem,který jsem objevila na Pinterestu...odkaz na můj Pinterest najdete v levém sloupci a na něm spoustu inspirací nejen na háčkování.
Pokud by jste se chtěli pustit do toho samého čtverečku,nákres vkládám i tady...


Smažák trochu jinak a cukeťáky

2. srpna 2016 v 18:07 | Blanka |  Vůně z mé kuchyněRáda se inspiruju na netu a zkouším všelico i v kuchyni.
Na trochu jiný smažák jsem narazila TUTO a při první příležitosti jsem jej vyzkoušela.Použila jsem klasiku eidam.
Nastrouháme najemno,přidáme vajíčko,zamícháme,uděláme sýrové kuličky,které obalíme ve strouhance.Kuličky zmáčkneme na placičky a smažíme...


Nikde nám nic nevytéká a na talíři máme zase něco malinko jiného.
Přidáme zeleninový salát,nebo jinou přílohu a skvělý oběd je na stole...


Pokud nám zbude nějaká zelenina,vykouzlíme na svačinu,nebo k večeři těstovinový salát.
Jako základ samozřejmě uvařené těstoviny,přidáme bazalkové pesto a pořádně promícháme.Pak už přidáme jenom zeleninu,trochu strouhané mozarelly a máme hotovo...


V letním parnu se nikomu nechce stát u sporáku a vytvářet nějakou složitou "českou klasiku".Ostatně my jí moc nedáme ani během zbytku roku,kdy taky dáváme přednost jídlům lehkým a rychlým.
Oblíbili jsme si i všelijaké plněné tortily.Tady je masová varianta,kuřecí masíčko s rajčatovou omáčkou jsme předchozího dne měli se špagetami.Do tortily jsem přidala maso,zeleninu,trochu strouhaného parmezánu pak stačí už jen chvilku ohřát v mikrovlnce a máme hotovo...


A pro naši vegetariánku místo masa uvařená brokolice...


Taky máte kompost plný cuket ?
Já cuketu zkouším propašovat do kuchyně pouze zlehýnka,protože někteří z nás ani slovo cuketa nemají rádi.
V cukeťácích ale nikomu nevadí.
Recept je stejný jako na klasické bramboráky...nastrouhat,vymačkat přebytečnou vodu,přidat vajíčko,špaldovou mouku,osolit,opepřit,dát majoránku,já přidávám ještě svoji směs libečku a oregána,česnek dle chuti,osmažíme a pospícháme ke stolu,aby na nás taky zbylo...