Květen 2014

Tak trochu aprílová sobota

31. května 2014 v 22:38 | Blanka |  ze zahrádkyZdravím Vás všechny s pomalu končící sobotou.Usmívající se
Nevím jak u Vás,ale u nás na jihu bylo sobotní počasí takové nějaké nanicovaté.
Budilo nás sluníčko a když jsme se vypravili s mužem hnedka po ránu na trh bylo i teplo.
Potřebovala jsem dokoupit sazenice kedluben,protože už jsme skoro všechny dřív zasázené snědli.
Samozřejmě jsem si přinesla další kytky...pořídila jsem pár trvalek do letošního nového záhonu.Hnedka jsme se stavili na zahradě,abych pak kytky a přísadu nemusela nést pěšky a posnídali jsme čerstvé jahody ze záhonu Smějící se.

Krásně bylo ještě pár hodin,pak se nám začalo pozvolna zatahovat a nakonec i sprchlo...z toho jsem vážně radost vůbec neměla,protože se mi na dvorku sušilo prádlo Nerozhodný .

Dlouho jsme se rozmýšlely,ale nakonec jsme s Naty přece jen na zahradu vyrazily.Sice už nesprchlo,ale o nějakém teple se nedalo moc mluvit a v tomhle duchu probíhal zbytek soboty,než se pro nás večer cestou z práce stavil muž.

Ve skleníku ale bylo fajn Smějící se,tak jsme tam s Naty hospodařily a taky zase už i malinko sklízely...Protože je docela mokro,krásně jde vytrhávat plevel i s kořínky a toho se musí rychle využít Smějící se.
Vyplela jsem bylinkový záhon...
V záhonech i ve skalkách se v kvetení neustále střídají nové a nové kytky,musí se stříhat suché,odkvetlé stonky,plít plevel a taky je pořád co pozorovat,k čemu přičichávat,co obdivovat.Tak snad ještě aby bylo lepší počasí k tomu,aby se dalo sedět na lavičce,na zídce...kdekoliv... a pozorovat okolí Mrkající


Pomalu začínají rozkvétat koberce mateřídoušky.Až bude sluníčkové počasí,budou krásně vonět a všude kolem nich bude spousta včelek...No a to,na co se na záhonech vždycky těším nejvíc už bude taky brzy kvést naplno Usmívající se...levandule.
Jsem zvědavá na bílou variantu...vloni byla čerstvá a kvetla jen malinko...je na fotce uprostřed a na rozdíl od klasických fialových keříků,které už kvést začínají si dá asi malinko na čas.Nakvétající levandule mi připomněla,že bych měla pomalu popadnout látku a bavlnky a pustit se do vyšívání...třeba jako vloni...Na tyhle voňavé pytlíčky jistě časem zase dojde,prozatím jsem se ale pustila do jiných.

Protože si pěstuju bylinky a používám je nejen čerstvé,ale na zimu si dělám zásobu sušených.Ty skladuju ve velkých sklenicích,ale i v látkových pytlících.Mám je doma,ale chtěla jsem jich pár i do chaty na bylinky,kterých mám pokaždé nejvíc.Tady jsou první dva...úplně jednoduché,v barvičkách,které jsem si pro chatu vybrala...v bílé a v modré...plátno plus modrá fixa na textil...Tak a to je pro dnes všechno....Usmívající se

Úplně nakonec kytička pro Vás... za Vaše návštěvy a milé komentáře,které pod každým článkem nacházím....bábrlinky na trhu jí říkají Slzička...Mějte se krásně a užijte si pohodovou neděli !!! Usmívající se

Šití do chaty

28. května 2014 v 20:14 | Blanka |  ze zahrádkyPočasí poslední dobou ideální teda rozhodně není Mrkající
Skoro to vypadá,že je hezky jen,když mám odpolední Nerozhodný
K déšti se schylovalo už v pondělí,kdy jsme se na zahradu vypravili s Natálkou a Maxem.Když se zatáhlo,schovali jsme se všichni v chatě a Naty si tam na chvilku i zdřímla na sedačce,kterou jsme tam o víkendu převezli.Když jsem ji probudila,říkala,že bych měla uháčkovat nějakou deku a vzít z domu velký polštář....Smějící se
Deka teda zrovna nehrozí,na tu vůbec čas nemám,ale nad polštářem jsem začala přemýšlet.
Ten den nakonec ještě nesprchlo,počasí se docela umoudřilo a domů jsme došli v suchu.Prubli jsme I Maxovy nožky.Doktor radil klid,ale já myslím,že už toho klidu měl dost,že naopak potřebuje trénink... a DOŠEL,i když ke konci už chudák mlel z posledního a doma s ním pak už nic nebylo,zalehl a odpočíval...Včera nám už sprchlo...Nerozhodný
Ještě před deštěm jsem stihla skočit do galantérky.

Vybrat látku je v dnešní době docela velký problém.Těch barev,vzorů,materiálů,možností... já jsem sice měla jasnou představu doplnit textil,který už v chatě je...polštáře,které jsem šila z ikeáckých koberců...

Takže tmavě modrá s bílou... proužkovaná nejlíp.No jenže pak jsem viděla kytičky...Smějící se a protože byly taky tmavě modro bílé,tak jsem vzala i kousek kytiček.

No a pak už za zvuku bubnování dešťových kapek jsem se pustila po dlouhé době do šití.
Tady jsou látky a uprostřed je už i něco málo našito....mimo jiné i velký polštář pro Natálku...Smějící se
Jak jsem psala,uháčkovat deku právě nehrozí,tak jsem z domu vzala dvě světle modré deky,které Ikea prodává za 29,-káčéNo a dneska nám počasí opět nepřálo.
Protože byl po celý den hic,vypravily jsme se odpoledne s holkama na zahradu pěšky.Cestou ještě se sluníčkem jsem si vyfotila růžičky,které právě kvetou ...
Jen jsme dorazili na zahradu,začalo se takhle zatahovat...

a brzy i docela dost pršet.
A tak jsme toho zase moc nestihli...tradá a jelo se domů.
Tak aspoň jedna fotka z už "převlečeného" koutku chaty ...
A přinesla jsem si kytičku z toho,co právě na zahradě kvete....slzičky,karafiátky,kopretiny a voňavý tymián...A tu teď posílám i Vám za všechny Vaše návštěvy a milé komentáře,které mi tady necháváte.Moc Vám za ně děkuju !!!

Z bylinkového záhonu a z chaty

25. května 2014 v 21:07 | Blanka |  ze zahrádky
Zdravím Vás všechny po víkendu Usmívající se
Snad i u vás bylo krásně a víkend jste strávili někde venku.
Avizované bouřky se aspoň nám vyhnuly.Včera sice sprchlo,ale byl to spíš déštík zahradnický,který mně asi na půl hodiny zahnal do skleníku Mrkající.
Ze zahrady jsme neprchli a dobře jsme udělali,protože k večeru se nám pak znovu vyčasilo a my jsme si stihli ještě i opéct buřty.

Dneska jsme po obědě vyrazili na zahradu znova.
Do bylinkového záhonu jsem konečně přesadila bazalky,které se doteď schovávaly ve skleníku a taky majoránky,které jsem si včera přinesla z trhu.
Tymián už kvete naplno a i šalvěj v záhonu dělá parádu.Ostatním bylinkám deště prospěly,zastřihávám je a suším na horší časy...


Dneska jsme měli práci nejen v záhonech,ale hlavně v chatě...Zatím ukážu jen starou opravenou poličku,která bude sloužit hlavně na bylinky.
Zjistila jsem,že nejlíp se bylinky suší právě v chatě.Když odjíždíme,zavíráme okenice,takže uvnitř je úplná tma.
Z domu jsem si přivezla velké sklenice.Bylinky sice uchovávám i v látkových pytlících,tak určitě dojde i na ně.Na sklenice jsem nalepila jmenovky,které byly v posledním čísle bylinkového speciálu Venkova a stylu.
Muž mi na sušení bylinek ke stropu připevnil dřevěnou tyč...tady jsem se inspirovala u Verunky... a protože bylinky po deštích pěkně obrazily,hnedka jsem tyč na zkoušku naplnila,aby bylo co do sklenic dát a v zimě čím kořenit a ochucovat.


Všechny moc zdravím,děkuju za komentáře a meily a přeju prima nový týden !!!
Sláva nazdar výletu

24. května 2014 v 21:29 | Blanka |  z výletůZákladka na kterou Naty chodí pořádá pro děcka krásné výlety o kterých jsme si my za našich školních let mohli nechat leda tak zdát.
Naty se školou už sjezdila kus světa,teď tedy vycestovala se školou na poslední zahraniční poznávací výlet...

Z české republiky cesta mířila napříč Německem do Lucemburského hlavního města,pak do belgického Bruselu a francouzského Calais.
Tady se celý autobus nalodil na trajekt aby přeplul kanál La Manche.
Na poslední fotce už je v dálce vidět břeh v Doweru s bílými skalními útesy...Další dny výletu teda děcka trávily v Anglii,převážně v Londýně a jeho okolí.
A pár fotek z výletu...Lákadlem pro děcka bylo samozřejmě Londýnské oko,kam se nechala nalákat i Naty.
Strach z výšek překonala už vloni na Eifellovce,letos se už prý skoro vůbec nebála.
Mně docela překvapilo moderní vzezření kabin...představovala jsem si je úplně jinak.

Naty v Londýně potkala i pár známých osobností...Smějící se...v muzeu voskových figurín Madame Tusssaud...
A ještě pár fotek z posledního zahraničního výletu se základkou.
Teď už víme,že Natálka po prázdninách nastoupí na gymnázium Smějící se .
A není jediná,koho čekají velké změny...minulé pondělí nám odmaturovala Tánička a hned na druhý den přišla další dobrá zpráva...byla přijata na vysokou.Všechny moc zdravím,díky za milé komentáře,které mi tady necháváte.
Přeju vám pěknou neděli,u nás bude doufám stejně jako dnes o zahradničení.

Filetově třešničková

21. května 2014 v 10:56 | Blanka |  HáčkováníO tom,že mě chytlo filetové háčkování jsem už psala....Usmívající se
Myslím,že to odlehčené krajkování se i docela hodí ke sluníčku a horkým dnům,i když jsem našla i úžasné zimní a vánoční předlohy ...to si ale nechám zase na jindy Mrkající

Třešničková je hned po krajkách na záclonky zatím to největší,co jsem filetově uháčkovala,měří bezmála metr,takže vznikala poměrně dlouho.Další "projekt" tedy bude určitě menších rozměrů a budou na něm pro změnu růžičky,které jsem včera objevila.

Dnešní focení doplnila větvička černého bezu,kterou jsem si včera utrhla na dopolední procházce s Maxem a která provoněla kuchyň.
Bez teď kvete všude kolem a překrásně voní....tak mně napadá,vyrábíte něco z jeho květů ?
Smažíte je v těstíčku,nebo připravujete limonádu,sirup ? ....budu ráda,když mi napíšete Usmívající se

Pro zájemkyně vkládám předlohu a HÁČKU ZDAR Usmívající se !!!O jídle a fialový pugétek

18. května 2014 v 19:06 | Blanka |  Den za dnem
Tak jak nám pomalounku končí víkend,začíná se počasí umoudřovat.
Vypadá to,že všude už přestává pršet,u nás už dokonce svítí i sluníčko a podle předpovědi má být příští týden o hodně lépe...ani se nedivím,vzhledem k tomu,že mám odpolední .... Mrkající .

Včera bylo ještě hodně chladno a doma za pecí bylo úplně nejlíp.Ani nám to moc nevadilo,na nic moc nebyl čas,protože jsme balili kufr a taky jídlo pro Natálku.Děcka mají sice nějakou stravu na výletě zajištěnou,ale samozřejmě první večer,celou noc jízdy,první den,denní svačinky a zpáteční cestu jedí ze zdrojů,které nachystají maminy,nebo to,co si koupí.Vymýšleli jsme teda jídelníček,aby nám dítě nezahynulo hlady Smějící se.

Naše holky mají k jídlu docela zvláštní vztah.Zatímco Táňa je vegetariánka,navíc kvůli zdravotním problémům stále na dietě,Naty zase odmítá jíst sladké,navíc má od malička výhrady k většině ovoce Mrkající.
Takže žádné oplatky,perníčky,buchty,koláčky,banány,pomeranče a jiné dobroty,které by se daly použít jako svačina na zahnání hladu do batohu neputovaly Mrkající .
Zeleninu má Naty naštěstí ráda,navíc jsme do kufru nacpali sýry,zapekli jsme touasty a samozřejmostí k cestování jsou u nás i kuřecí řízky.Ty jsme pak konzumovali dneska k obědu s chlebem i my,protože poté,co jsme včera večer zamávali Natálce,dneska jsme také jeli pryč.
Nedávno mi psala jedna z vás,že má ráda moje články o jídle,kde si vždycky připomene,co už dlouho nedělala a co by mohla uvařit....Smějící se
Myslím,že neobjevuju žádnou ameriku,recepty,které vkládám spousta z vás zná a dělává.Z vlastní zkušenosti pak vím,že trošička inspirace k tomu,co ZASE na talíř není nikdy na škodu.

Co třeba takové jahůdky ??? Za chvilku jich bude všude dost.My zatím sklízíme jen ty měsíční,ale pokud bude sluníčko,měly by každou chvilku začít dozrávat i ty zahradní.Dobrot,které se z jahod dají vykouzlit je habaděj,ale pro mne jsou stejně úplně nejlepší rozmačkané s cukrem,které jsme si včera zatím teda z těch kupovaných udělali...
Docela dost z vás mi psalo ohledně receptu na chleba pečený v hrnci Usmívající se .
Jsem moc ráda,že chutná i vám.My ho zkoušíme na všechny způsoby...ze světlé mouky,z celozrnné,ze smíchané...zatím největší úspěch měl ten včerejší s přidanými kousky osmažené slaniny a kousky jarní cibulky...doporučuju !!! Usmívající se

A chleba jsem pekla i dneska...už teda bez slaninky...zbytkem jsem včera omotala kuřecí závitky s mozarellou a sušenými rajčátky Mrkající ,ale i bez ní nám znova chutnal.
Odpoledne jsme zajeli na zahradu zalít skleník.Zahrada je zalitá pořádně ,ale i tak jsem si natrhala novou voňavou kytičku na stůl Usmívající se... možná poznáte šalvěj a znovu jsem přidala pár kvítků pažitky.
A naše večeře ...
A ve džbánu uprostřed je kytka,kterou jsem si přivezla z dnešního "výletu".Moc vás zdravím,děkuju za vaše návštěvy,komentáře a meily a přeju krásný,snad už sluníčkový týden !!!!

Mixit

16. května 2014 v 20:56 | Blanka |  Vůně z mé kuchyně
Všechny moc zdravím se začínajícím víkendem !!! Usmívající se
Co se počasí týká,nestál tenhle týden za nic.Od neděle do středy pokaždé aspoň na chviličku zapršelo,ale bylo ještě docela teplo.Ve čtvrtek nám pro změnu začalo silně foukat a hodně se ochladilo.
Zahradu máme zalitou pořádně a i bečky s dešťovkou jsou plné.Momentálně tam jezdíme jenom kvůli zalití skleníku.Včera jsem i sklízela...první salátek a taky jsem znovu pořádně očesala bazalku...

Doma jsme si zapnuli topení,aby jsme nezmrzli Smějící se a aby bylo příjemně,protože se počasí na víkend nejspíš nezlepší.
Zítřek bude hlavně o balení,protože večer nám odjede Natálka na skoro týdenní dalekou cestu,na kterou už je dlouho natěšená.Táňa se sice teprve ve středu vrátila od babičky z valašska,ale v pondělí nám také znovu odcestuje...né sice tak daleko jako Naty,ale taky na týden.
Krajkovanou svíčku mi přivezla Táňula ke dni matek a dřevěný méďa je také od ní.

Minule jsem se tady zmínila o MIXIT Usmívající se ,některé z vás o něm ještě neslyšely,tak je čas se zmínit víc.Je to směs,kterou si necháte namíchat na www.mixit.cz podle svých chutí.
Je to musli,do kterého si můžete zvolit základ,nechat přimíchat různé přísady...sušené ovoce,čokoládové lupínky,všelijaké oříšky...cokoliv,co máte rádi a na co budete mít chuť.
Jak jsem psala minule,já snídám ovesné vločky už hodně dlouho.Protože jsem mlsná Mrkající a bílý jogurt moc nemusím,většinou si přimíchám nějaký ovocný a když mám čas,přidávám si i nějaké čerstvé ovoce.
Mixit jsem si pak nechala namíchat se sušenými brusinkami,ananasem a skořicí.Táňa si do svého nechala přidat sušené švestky a maliny.
Vaše musli si necháte namíchat,nasypat do tubusu,který si taky vyberete z nabídky a na závěr si svoji osobní pochoutku pojmenujete.Cena závisí na zvolených ingrediencích a do tubusu se vejde 750 gramů směsi.
A pro dnešek se rozloučíme zase nahlédnutím do kalendáře s citáty.

Všechny moc zdravím,doufám,že vás neohrožuje velká voda a přeju vám klidný a pohodový víkend !!!

Den matek,mixit a kytičky

13. května 2014 v 18:01 | Blanka |  Den za dnem


Žlutá jiřinka a japonská myrta...určitě jste v neděli dostaly taky nějakou kytičku...

Inspirovala jsem se u Renušky a nechala si namíchat svoje osobní mixit,protože ovesné vločky snídám už dlouho.Mám je nejraděj s jogurtem a když je po ránu čas i s nějakým čerstvým ovocem...
Tořivky na parapetu rozkvétají.Měly tak napilno,že ani nepočkaly až je přesadím...
A další kytky u nás...

v sobotu ještě se sluníčkem

11. května 2014 v 17:24 | Blanka |  ze zahrádkyNa rozdíl ode dneška,kdy máme celý den uplakáno a zamračeno,jsme včera ještě měli sluníčka na rozdávání.
Co se dá dělat,příroda vodu potřebuje jako sůl,akorát teda mohlo zapršet až po víkendu.
Už včera jsme měli bečky na dešťovku zpoloviny plné,po dnešku budou nejspíš až po okraj.
Museli jsme pozměnit plány,protože na zahradu se dneska jít nedalo Nerozhodný.
Dnešek je ideální den na lenošení.
V troubě se peče chleba k večeři podle včerejšího receptu...dnes zkouším celozrnou mouku napůl se světlou.

Chci trošku pohnout s filetovou třešničkovou dečkou a taky mi zrovna dneska jako na zavolanou do schránky přistálo nové číslo IKEA LIVE.
No a protože mám chvilku času,než se chleba dopeče,ohlédneme se za sluníčkovou sobotou,kterou jsme jak jsem psala včera zakončili opékáním buřtů a domů jsme se vrátili pozdě večer.Začala jsem nové...nevím už kolikáté letošní....plecí kolečko kolem zahrádky.Když teď sem tam sprchne,hnedka je to znát a hlavně plevel roste jako z vody.
Ale nejen plevel Smějící se.Největší pokrok je vidět ve skleníku,ale i měsíční jahůdky se začínají krásně červenat.Včera už jsme jich pár uzobli.I bylinkám se dobře vede.Znovu jsem sklízela libeček a oregáno,které jsem nechala sušit zavěšené v chatě.Šalvěj už je v květu a pomalu začíná rozkvétat i tymián.Tyhle bylinky nechávám vykvést,protože z nich mám už velké keře a ke spotřebě a sušení nám stačí jen jejich část.
Ochudit se o jejich květy by byla škoda.
Samozřejmě velkou pozornost teďka věnuju levandulím a obhlížím budoucí slibnou úrodu.
No a že bylinky má rád i náš Max je vidět na fotce,kde se právě noří do koberce z mateřídoušky Smějící sePříště už chci ze skleníku vytáhnout i bazalky,které jsou tam zatím schované a zasadit je do bylinkového záhonu.Vypadá to sice,že už je záhon plný,ale v jeho přední části je ještě místa habaděj.
Muž už pomalu plánuje výměnu písku ve filtraci,dopuštění vody a začátek udržování bazénu a já plánuju další zkulturňování okolí bazénu.Prozatím jsem dosypala hlínu v uzoučkém záhonu,vysadila levanduli,nízké karafiátky a muškáty do záhonu i květináčů...
Včera jsme s Naty okopaly i trvalkový záhon kolem jezírka...
Některé trvalky už začínají kvést.Kromě nich na zahrádce každý rok dostanou prostor i letničky.
Letos jsou to zatím jako každý rok znovu muškáty,ale i cinie a verbeny v truhlících,všelijakých nádobách,květináčích,ale i v záhonech,kde doplňují trvalky.A rozkvétají i další kytičky na skalkách...tady je vidět i rozkvetlá pažitka...Tolik ohlédnutí za včerejším,ještě teplým,slunečným dnem.Doufám,že se nám krásné počasí zase brzy vrátí.
Moc Vás všechny zdravím a přeju dobrý start do nového pracovního týdne...bohužel už nebude zkrácený,ale co se dá dělat Mrkající.Koláč se slaninou a zase trochu jiný chleba

11. května 2014 v 0:39 | Blanka |  Vůně z mé kuchyněV poslední době jsem si oblíbila slané koláče...k večeři,ke svačině,nebo jen tak na chuť.
Mám tady recept na další z nich,který jsme vyzkoušeli.

KOLÁČ SE SLANINOU A SÝREM


Základem je listové těsto,které si rozválíme do formy...já používám kulatou koláčovou.Okraje uděláme vyšší.
Na pánvi si na oleji osmahneme na kousky nakrájenou slaninu a přidáme nakrájenou cibulku...já jsem dala jarní...necháme zesklovatět.
Na těsto nastrouháme na hrubo sýr...ten,který máme rádi...já jsem dala nastrouhanou mozarellu a kousek nivy,který mi zbyl v lednici.Na sýr dáme směs slaniny a cibulky.
Nakonec všechno zalijeme čtyřmi rozšlehanými vajíčky,která jsme smíchali s kelímkem zakysané smetany,se solí,pepřem a nasekanou petrželkou.
Pečeme asi 40 minut na 200 stupňů.


A dneska konečně vyzkoušený další z receptů na DOMÁCÍ CHLEBÍK,po kterém se u nás jen zaprášilo....

3 hrnky hladké mouky
půl kostky droždí
2 lžičky soli
2 lžičky kmínu
jeden a půl hrnku vody

Zaděláme těsto,které lehce posypeme moukou a necháme kynout...klidně přes noc.Já jsem nechala pod utěrkou kynout asi tři hodiny.Vypracujeme bochníček.
Do trouby vyhřáté na 230 stupňů dáme na půl hodiny předehřát pekáč s poklicí...já žádný takový pekáč bohužel doma nemám,tak jsem použila litinový hrnec po babičce.Ten má skleněnou poklici s umělotmotným uchem...takže smůla.Improvizovala jsem a jako poklici jsem použila plechovou koláčovou formu.Po půlhodině vložíme bochník do hrnce a pečeme pod poklicí půl hodiny.Pak sundáme poklici a dopékáme ještě čtvrt hodiny.
Do těsta můžeme přidat bylinky,semínka,česnek,cibuli...já jsem měla možnost ochutnat tenhle chlebík s přimíchanýma škvarkama a s domácí lučinou a nemělo to chybu.

A protože nám počasí přálo,chleba jsme si dali na zahradě na večeři ke špekáčkům,do vázičky jsem si natrhala další šnytlík a konečně jsme vyzkoušeli dárek,který muž dostal ke svátku.Větší z "kachen" od Dolce Gusta nám k plné spokojenosti slouží doma.Malinkou jsme si vzali na chatu...Všechny moc zdravím,děkuju za milé komentáře a meily a přeju pěknou neděli !!!

Francouzské polibky a nejen o čtení

7. května 2014 v 11:16 | Blanka |  Knížky
Dnešní příspěvek o čtení odstartuju postřehem,který jsem si nedávno přečetla v jednom časopise Mrkající
....na internetu je víc blogů,než je čtenářů,kteří jsou ochotní je číst ... Usmívající se


Co vy a čtení blogů ? Mají blogy smysl ? Jaký je váš názor ?


Uvědomuju si,že všechny tyhle knížky,které jsem v poslední době přečetla mají jedno společné...ÚTĚK Překvapený !
Ať už útěk spisovatele samotného,nebo útěk hlavního hrdiny někam,kde je krásně....Provence,Toskánsko...kamkoliv
Útěk od reality,starostí,povinností,pořízení nového obydlí,nový styl života,hledání nového smyslu života,nových hodnot...myslím,že po těchto knížkách všichni saháme,protože si umíme představit,že tohle by nás taky bavilo... za předpokladu mít neomezené možnosti a bezedný účet Smějící se

Smůla,ale nevadí,pojďme si o tom aspoň číst....Mrkající
FRANCOUZSKÉ POLIBKY-
Začala jsem od konce...druhým dílem,první jsem zatím nesehnala,takže netuším,proč zchátralý vodní mlýn,který si spisovatel George East s manželkou Donellou pořídili dostal jméno Blešák...možná se to ještě někdy dozvím Usmívající se.
Po letech přestavování a zvelebování mlýna se pár snaží sehnat peníze na splacení půjček.Čas běží a plány na zažehnání pohromy jeden po druhém končí nezdarem.Brzy se ukáže,že Eastovi patrně o Bleší mlýn přijdou a George s Donellou budou nuceni svůj rajský koutek opustit.
Jo,nic není ideální a starosti a problémy se můžou vyskytnout i ve francouzdké Normandii.Nakonec se ale opět ukáže,že všechno zlé je pro něco dobré...


Od čtení odbočím ke čmárání Mrkající...Retro design tohoto malého notýsku se mi moc líbil.
Mám v něm mimo jiné zapsané i to,co jsem četla,bo ztrácím přehled Mrkající
a co,si přečíst chci,bo si prd pamatuju Mrkající
Pokud máte nějaký tip na pěknou knížku...sem s ním Usmívající se.


A teď tip na nové číslo časopisu Venkov a styl,které je celé věnované bylinkám.
A zase je v něm plno krásných fotek a pěkné čtení.Například o Svatojánu...
Kuchařku z něj jsem našla i na internetu....KLIK

Nahlédnout můžeme znovu i do krásného bydlení Denisy Bartošové,mé nejoblíbenější designérky z časopisu Marianne bydlení.Její vintage kuchyňka prostě nemá chybu.Někde jsem četla,že Denisa vydala kuchařku LÁSKA PROCHÁZÍ KUCHYNÍ...tak o vaření prostě musí něco vědět Smějící se Úžasný
No a když čteme knížky a listujeme časopisy,tak malý mrk do čtecího koutku Usmívající se
Ze zbytků jsem si "stvořila" háčkovanou záložku Smějící se
a nejlíp se čte pod dekou.
A co čtu ? .... o olivách,levanduli,o domě,který dostal jméno Appassionata.... " s vášní " Mrkající
a nakonec nahlédnutí do kalendáře,který nedávno dostala Táňa.Na každý den pěkná fotka a citát.
Je s podivem,kolik pravdy se dá shrnout do několika slovíček...

Pudinkové řezy,pažitka a poslední tulipány

4. května 2014 v 19:33 | Blanka |  Vůně z mé kuchyněMoc Vás všechny zdravím při neděli a doufám,že jste i vzhledem k počasí měli prima víkend.
Než začnu psát,chci poděkovat za Vaše rady,kterých se mi dostává kdykoliv se tady zmíním,že něco nevím,když něco potřebuju zjistit,najít,nebo potřebuju poradit Usmívající se... I k tomu je blog dobrý.
....Už vím,po čem se mi ve skleníku budou pnout hadovky a děkuju všem,co mi radili v komentářích i v meilech.Nejvíc se mi zamlouval nápad Milady,trošku jsme si ho upravili vzhledem k našim možnostem,muž přeměřil skleník a už se pracuje na realizaci. MOC DĚKUJU !!!!

Počasí o tomto víkendu za moc nestálo,hlavně tedy včera.U nás sice nepršelo,ale docela dost foukalo.Prádlo sice putovalo a nakonec i uschlo na dvorku,jinak se ven nikomu z nás vůbec nechtělo.Ale měli jsme domluvený nákup dalších rajčat do skleníku,tak jen po ránu šup na trh...


Jasně,nezůstalo jen u rajčat...Mrkající
Přibrala jsem salát,nějaké letničky a doplnila jsem trvalkový záhon.
Odpoledne pak všechno zasázet,zalít a rychle domů do tepla.
Měla jsem pak trochu času konečně na dočtení knížky,na háčkování,ale došlo i na víkendové pečení.

Dneska jsem tu s receptem na buchtu,kterou jsem vyzkoušela a protože nám moc chutnala,vkládám recept na

PUDINKOVÉ ŘEZY...
Budeme potřebovat 2 a půl hrnku polohrubé mouky,hrnek krupicového cukru,půl hrnku oleje,čtvrt hrnku mléka,3 vajíčka,vanilkový cukr,prášek do pečiva,3 lžíce kakaa.
Základem řezů je hustý vanilkový pudink,který si uvaříme ze dvou balíčků pudinku,4 hrnků mléka a 3 lžic cukru a necháme vychladnout.

Ušleháme si vajíčka s cukrem a pak postupně přimícháme všechny ostatní suroviny kromě kakaa.
Těsto je docela husté...nelekejte se!
Jeho polovinu stěrkou rozetřema na vymazaný a vysypaný menší plech.
Na těsto navrstvíme pudink a nakonec přidáme druhou polovinu těsta,smíchanou s kakaem a naředěnou troškou mléka.Vložíme do trouby předehřáté na 180 stupňů a pečeme asi půl hodiny.Po vychladnutí skladujeme v lednici,aby nám pudink pěkně ztuhl.

Skoro každý víkend se teď u nás peče domácí chleba.Tentokrát jsem oprášila starší recept na chleba z podmáslí,který mám určitě i tady na blogu...


Na příští víkend mám nachystaný ještě nevyzkoušený recept,tak pokud nám bude chleba chutnat,recept určitě vložím.
Ten včerejší jsme měli na večeři s u nás hodně oblíbenou česnekovou pomazánkou a ředkvičkami z naší zahrádky...No a aby to nebylo jen o jídle,tak ještě trochu kytiček Smějící se

Jako úplně poslední nám na záhoně rozkvetly tyto jednoduché malinkaté žluté tulipánky...A docela hezky je doplňují fialové kvítky...poznáte čeho ???


Jasně,je to pažitka Usmívající se.
Protože ji máme moc rádi,mám na zahradě hned několik jejích trsů.Pár je v bylinkovém záhoně,ale pažitku mám i ve skalce a právě tam ji nechávám vesele kvést Smějící se
I obyčejná pažitka kvete krásně ...


Moc zdravím a přeju Vám pěkný nedělní večer i příjemný začátek opět zkráceného týdne...tak ať nám to hezky utíká Smějící se !!!

Koláč na slano,ze skleníku a filetové třešně

2. května 2014 v 21:59 | Blanka |  Vůně z mé kuchyněTak,po jednom dni v práci tady máme další volno Smějící se
Smůlou je,že se nám má bohužel pokazit počasí a nejspíš tomu tak bude.Včera i po většinu dneška jsme měli krásné,sluníčkové počasí.Dneska jsme se ještě v krátkém rukávu vypravily s Natálkou na "šmajd" do města...Naty si totiž nutně potřebovala spravit náladu.... Zamračený Nerozhodný.

Už při návratu domů nám foukal větřík do zad a začalo se zatahovat.Překvapený
Ochladilo se,ale zalito teda ještě nemáme,protože zatím spadlo tak deset kapek...uvidíme,co nám přinese zítřek.Už teď je teda jasné,že prádlo nejspíš ven nepověsímMrkající,ale na prvního máje jsem si udělala náskok jak v uklízení,tak i v praní,takže zítra už toho tolik nebude.Na neděli pak máme naplánovaný výlet,tak myslím,že si víkend užijem i za špatného počasí.

Samozřejmě budeme muset i tak zajet na zahradu zalít skleník....to je asi jeho jediná nevýhoda.
Jinak si to v něm všechno pěkně roste.Muž si dělá srandu,že až se rozbují všechno,co jsem do něj narvala,neprojdu ani tím středovým chodníčkem Smějící se.Já si myslím,že se do něj ještě vlezou keříčková rajčátka,pro která hnedka po ránu pojedem na trh Úžasný Mrkající
Prozatím v něm jsou rajčata tyčková u kterých pozoruju opravdu rychlý růst...
A počítám květy Mrkající...Zatímco hadovky jsou ještě mini a doufám,že budou ještě chvilku,než vymyslím,po čem se mi budou pnout...ráda si od vás nechám poradit Mrkající...
Na salátech si snad už brzy začnem pochutnávat...
Všechny tyhle zahradnické fotky jsou prvomájové.
Dlouho dopředu nám bylo jasné,že líbat se pod jakýmkoliv rozkvetlým stromem u nás na zahradě nebude možné,letos už prostě žádný v květu není.

Úplně první u nás kvetou meruňky a na těch jsou sice zelené,ale už docela velké plody.
A vypadá to,že by letos mohla být snad docela pěkná úroda...


A dávno odkvetlé jsou už i naše jablůňky,ryngle i švestka...I na všech keřících jsou už dávno plody.
Na angrešty se už moc těším,vždycky je ozobu skoro sama Smějící se...A když jsme u toho jídla,mám tady čerstvě vyzkoušený recept na ...

KOLÁČ NA SLANO SE SMETANOU A SÝREM

Je to taková varianta docela rychlé večeře,nebo svačiny.Vyzkoušela jsem čerstvý,ale i na druhý den...obojí moc dobré.
Co budeme potřebovat...listové těsto,které vmáčkneme do koláčové formy.
V míse si smícháme 250 gramů sýru nastrouhaného na jemno...já jsem dávala eidam,ale příště přimíchám nivu.
Sýr smícháme s nadrobno nakrájenou cibulí...tu naše holky moc nemusí,tak jsem dávala papriku.
Přidáme 1 lžíci solamylu,2 syrová vejce,150 ml sladké smetany a 150 ml zakysané smetany.
Osolíme,opepříme,pořádně promícháme.Náplň navrstvíme na placku z těsta.
Můžem ale přidat cokoliv jiného,co máme po ruce a co máme rádi...já pro muže příště určitě zamíchám kus šunky Mrkající...tentokrát jsem dělala vegetariánskou variantu,aby si s námi mohla dát i Táňa.
Posypala jsem čerstvou bazalkou...tu příště zamíchám do obsahu... a pekla jsem při 180 stupních...No a od jídla ještě mrk na háčkování...zase filetové...tentokrát jsem objevila třešínky...A úplně nakonec verbenka pro Vás všechny s přáním pěkně prožitého a i odpočinkového víkendu...