Leden 2014

Ode všeho trošička

28. ledna 2014 v 13:07 | Blanka |  Den za dnem


Moc děkuju za komentáře a meily od všech,které si udělaly čas !

Máme za sebou hodně náročný týden...asi ještě nikdy jsem se tolik nebála...,ale všechno se už pomalounku vrací do normálu,do zajetých kolejí.Zase chodím do práce,vařím,peču,děláme všechno,co jsme zvyklí dělat a co nás dělat baví.Táňa si v nemocnici ještě nějakou dobu nejspíš pobude,ale už by mělo snad všechno probíhat tak,jak má.

Doma nám pomalounku odkvetl bílý petrklíček.
Vysoká žlutá primule se ale pořád drží...
A slibuje i něco pěkného pro další dny....dvě další květenství se pomalounku klubou...I když nám i u nás v nížině začala zima...docela se ochladilo a dokonce nám i malinko nasněžilo...jsem zvyklá v čase povánočním vždycky vyhlížet jaro.No a když se naopak ochlazuje a vypadá to,že zima ještě nějakou dobu pobude,kupuju aspoň jarní kytky.
Jen jedna odkvete,vystřídá ji na stole zase nějaká jiná.Po bílém petrklíči máme hyacint...jak jinak bílý...a radost bude hnedka trojnásobná...Začínám zase něco malinko dělat.Vrhla jsem se na vyšívání.
Houpacích koníků mám malou sbírku,tak teď přibude ještě i pár vyšívaných...Zatím jde o vyšívaný polotovar,ještě chci až bude čas vytáhnout mašinu a koníky trochu obšít...


A troška mlsání...na sladko...
i na slano a i svíčičky nám zase už svítí...


No a úplně nakonec další přelouskaná knížka.
Trochu jsem se zasekla v prosluněné Provence...ono to v tom počasí,co nám zrovna panuje není vůbec špatné.
Maylovky mám moc ráda,tak jsem si posháněla třetí díl...ZNOVU PROVENCE.
U čtení teďka odpočívám nejraděj...pěkně se zavrtat pod deku s pěknou knížkou,po ruce čajík...hmmm

Krásné čtení,řekla bych ,že ještě o něco víc o jídle,o lanýžích,o přitažlivém kousku Francie,ještě víc vonící levandulí...

....Na konci odpoledne budete mít hromadu nařezané levandule,která vám poskytne asi tucet možností,jak ji použít.Vůně vám vydrží takřka nekonečně,malý sáček s levandulí v zásuvce s ložním prádlem,který jste tam dali v červenci,si podrží vůni,sice trochu vyčichlou,ale stále ještě patrnou,až do Vánoc i déle.Větvička nebo dvě v láhvi olivového oleje nebo octa vám navodí pocit léta,který vydrží po celý rok.A pak je tu levandulová esence,provensálský všelék.
Pár kapek jako dezinfekce na škrábance nebo bodnutí hmyzem,jako kloktadlo,když vás bolí v krku,jako inhalace v lavoru horké vody,když si potřebujete vyčistit hlavu,jako odpuzující prostředek proti škorpionům do vody na podlahu v kuchyni.A konečně,schovejte si pár suchých svazků větviček na oheň v krbu.Váš dům bude v zimě vonět jako ty fialové chumáče,které jste v létě stříhali.Tak tohle záhon s trvalkami nedokáže...


...Provence je stále nádherná.Rozsáhlé oblasti jsou dosud divoké a prázdné.
Klid a mír,ohrožené komodity ve většině moderního světa,tu stále přežívají v pokoji.
Staří páni tu stále sehrávají nekonečná utkání v boules.
Trhy jsou stále tak pestré a bohaté,jak byly.
Máme tu prostor na dýchání a vzduch je tu čistý...

Přeju klidné dny vám všem !!!

Přečetla jsem,kytičky a kulaťák

18. ledna 2014 v 23:43 | Blanka |  Den za dnem


Moc Vás zdravím a doufám,že za sebou máte klidný a pohodový týden !
Já ano,rušno bylo až dnes...

Dopředu plánovaný program nám přerušil rychlý odjezd do nemocnice,skoro čtyřhodinová návštěva pohotovosti,spousta vyšetření a nakonec Tánin pobyt v nemocnici,otočka domů pro věci,návrat zpět,návštěva na pokoji a ujištění,že už je snad o něco líp.Pak tedy konečně i úleva a manželovo konstatování,že jsme momentálně prd platní,přeobjednání lístků na plánované kino a pak sklenička martini s olivou na uklidnění po náročné sobotě.
Uff,míň takových dnů do našeho života !!!

K blogování...děkuju za komentáře,za Vaše návštěvy,za meily,za vaši podporu...už nějakou dobu nejsem zrovna pilná blogerka,přesto moc děkuju všem,kteří si i tak najdou na můj blog,nebo do mé meilové schránky cestu!
Moc si toho vážím!


Konečně jsem si našla trochu času na čtení knížek od Ježíška...
První přelouskaná je nenáročné docela humorné vyprávění o stěhování,malování,renovaci bytu a o příbuzných pohromách,které autorka osobně prožila a co je důležitější...i přežila.

A "maylesovky" jsou krásné knížky o cestování,hodně o jídle,o francouzích,o víně,o životě v Provence.
No a druhý díl,ze života anglického spisovatele,který se odstěhoval do Provence a který se mi líbil asi ještě o něco víc,než ten první.

....Čím víc o tom uvažuji,tím víc si uvědomuji,že jsme se opravdu museli změnit.Neřekl bych,že se z nás stávají domorodci,ale mezi naším starým způsobem života a tím,jak žijeme dnes,je řada rozdílů.Museli jsme se přizpůsobit,ale nebylo to tak těžké.K většině změn došlo postupně,příjemně a takřka nepozorovaně.A myslím,že všechny ty změny byly k lepšímu...Asi úplně všechny orchideje,které doma máme se rozhodly dělat radost a kvést.
A já jsem si uvědomila,že se u nás vyskytují jen kousky bílé a pár růžových.Ty které teď zatím ještě nekvetou jsou v podobném stádiu...A pár rozkvetlých...


Vykvetla i tahle mini orchidejka od muže.Kvetla jen když jsem ji dostala a pak až teď.
Za tu dobu dostala větší květináč,pořádně se rozrostla a už není tak mini jak bývala...

A aby těch rozkvetlých kytiček nebylo málo,jako každý rok jsem si pořídila první rychlené jarní.
K mání zatím byly jen primule...No a když se dívám na jarní kytky a sem tam k nim přivoním...zvlášť vyšší žlutý petrklíč docela pěkně voní...uvědomuju si jak už mi chybí zahrada a jak už se těším na rýpání v zemi Smějící se


Ale na jaro si budem muset nejspíš ještě nějakou dobu počkat a volný čas krátit něčím jiným.


Možná si vzpomenete na hvězdičkovou prostírku z minulého článku...Nakonec jsem ji trošku zvětšila,přidala pár řad,přišila zadní stranu a z prostírky je kulaťák...
Víkendově

11. ledna 2014 v 22:10 | Blanka |  HáčkováníNevím jak pro vás,ale pro mne byl návrat do všedních dnů po dlouhém vánočním volnu docela krušný.
Ještě pořád si zvykám a vzpamatovávám se. I proto byl uplynulý týden docela únavný,nekonečný a víkend jsem vyhlížela hodně netrpělivě.
V pátek jsem přivítala pozvánku na malinký výlet...jet s mužem mrknout na jeho práci.No a zatímco on pracoval,já jsem se pěkně procházkovala v podzámčí a příjemně jsem si "vyčistila" hlavu...


I večer byl příjemný Smějící se .Taťána bude letos maturovat a včera jsme byli na maturitním plese její třidy.
A bylo to fajn a měli jsme se bezva...Smějící se
Dnešek byl sobotně uklízecí,ale pak i odpočinkový a taky jsem konečně zase popadla háček a do něčeho aspoň malého se pustila...A taky jsem pekla ostružinové muffiny a bábovku a pak všechno cukrovala prvním kouskem GG u nás doma.
Šedobílou cukřenku od GREEN GATE mi přinesl můj Ježíšek Smějící se...


Všechny moc zdravím,přeju prima zbytek víkendu a krásné dny Usmívající se !!!
Pletené palčáky

3. ledna 2014 v 19:39 | Blanka |  PleteníTak a máme pomalu za sebou skoro obyčejný pátek.
Nevšední byl teda tím,že jsem měla ještě volno,ale jinak u nás je už po vánocích .


I vánoční cukroví už jsme snědli.Tady je pár úúúúplně posledních vanilkových rohlíčků a konec...I stromeček nám takhle svítí už úplně naposledy...Tří králů je sice až v pondělí,ale to už budeme v práci a ve škole Nerozhodný ,tak jsme se s Natálkou domluvily,že stromeček odstrojíme už zítra.
Domečky a ostatní zimní serepetičky si tady ale ještě nějakou dobu necháme,protože jaro je přece jen ještě dost daleko...i když počasí je všelijaké,po tom teple,co jsme kolem vánoc měli bylo dneska docela chladno...tak jsme myslím všichni hodně zvědaví,jak se letošní zima-nezima bude dál vyvíjet.

Dneska jsme měli krom chladna zase i hodně šedivo,tak nás to ven ani nelákalo...

Po obědě jsme s Natálkou zadělaly těsto na chlebík k večeři.Dělaly jsme zase ten podle Verunky,ale protože jsme doma jen tři,dělaly jsme jen z poloviční dávky.Na zítra teda nezbude,protože nám stačil akorát na večeři...


No a když se upeče domácí chlebík,nic extra k němu už být nemusí.My jsme si ho dali s máslem,s vajíčkem a pažitkou...
Odpoledne jsem se vrhla na dodělávání rukaviček.
Jak je příjemné mít ruce v teple ví všichni,co je mají stejně jako já věčně studené.Takže i když ještě žádná pořádná zima nebyla,rukavice nosíme já i holky.No a kdo rukavice používá,ví,že tahle část oblečení se velice často ztrácí.Své o tom ví i naše Natálka,která si před Vánocemi na výletě do Vídně koupila melírovanou čepici k rukavicím,které si na tom samém místě koupila před rokem,aby hned na druhý den jednu z rukavic ztratila Úžasný a byla z toho docela smutná.

Ve švadlence jsme podle čepice vybrali podobný melírek a já jsem se po dlouhé době pustila do pletení...No a protože v obchodě s náma byla i Táňa,i ona si vybrala svoje klubíčko...Modré i červené palčáky jsem pletla stejně.
Náplet na 36 ok na čtyřech jehlicích,dál pak už jen na dvou a pokusila jsem se o cůpky.
Akorát tedy na jednobarevných rukavicích je vzorek vidět víc,než na melíru...Červená rukavice je hotová zatím jen jedna.Ale doufám,že než v neděli přijede domů Táňa,tak snad už budou obě.ÚžasnýVšechny moc zdravím a znovu děkuju za pozornost,kterou tomuto blogu věnujete,za čas,který tady trávíte,za všechny komentáře,vzkazy a meily,které mi píšete ! MOC DĚKUJU Usmívající se !

Jak na nový rok...

1. ledna 2014 v 21:39 | Blanka |  ...jen tak...


Nejdřív chci moc poděkovat za všechna přáníčka do Nového roku,která jsem od Vás dostala meilem a která jste psali i v komentářích.Moc si toho vážím a DĚKUJU !!!

Říká se...jak na Nový rok,tak po celý rok Smějící se

Pamatuju,že kdysi jsem na Nový rok nechtěla raději nic dělat,aby to s tím tvrzením nakonec přece jenom nebyla pravda Úžasný.
Už jsem ale velká holka,tak vím,že se mění jen číslice v datumu a my jsme o rok starší,jinak nic a jede se dál.
Přidat článek jsem se ale přece jen rozhodla Smějící se...i když pilnou blogerkou v tom Novém roce jak cítím asi nebudu.


K Silvestru...
Celé včerejší odpoledne jsme si hráli a dobře jsme udělali...Z programu televize jsme nezahlédli vůbec nic a určitě jsme o nic nepřišli.No a protože léky vážně zabraly a muži už je o hodně líp,vypravili jsme se do města na silvestrovský program,který město organizuje už třetím rokem a myslím,že i letos to bylo lepší,než sedět doma za pecí.
O půlnoci si někteří z nás ťukli svařákem,jiní dětským punčem a mrkli jsme na ohňostroj...


a šup domů do tepla Smějící se

Dneska jsme si řádně přispali,tak i oběd byl pozdnější.Novoroční čočka se nekonala Smějící se...mám ji ráda a moc,bohužel pro manžela to žádná velká pochoutka není.A protože by to chtělo jídlo kapánek slavnostnější,ale na druhou stranu na složité vyvařování nebyl čas,tak aspoň kuře ala kachna,jak mě to naučila tuším Hela.b...DÍKY !!!Smějící se
...do pekáčku nakrájená slanina,na ni kysané zelí,pak osolené,grilovacím kořením kořeněné naporcované kuře...někdo pak dává i nakrájené brambory,já je vařím extra...mňam...nejraděj z toho celého mám to zelí Smějící se...
První den nového roku bývá lenošivý,ospalý,tak i dnešek byl a venku tma tmoucí.
Nakonec jsme lenóru zdolali a vydali se na procházku.Na Nový rok kařdoročně podnikáme výšlap na "Velký kopec" Smějící se ...ale.
Musí se městem a pak do údolí Dyje a pak zase nahoru a hnedka zase dolů a přece jen muž po nemoci...Úžasný....vydali jsme se tedy na kratší tůru tam,kam jsme se chystali a zatím nedostali.
Cestou jsme zaznamenali velkou změnu...krajina se mění...Úžasný

Tam co jsou vyježděné brázdy bývaly ještě na podzim zahrady,stromy,keře,záhonky,ploty...už nejsou...
Naše zahrada je naštěstí daleko natolik,že se jí vznikající obchvat města nijak nedotkne.
Červená střecha vlevo v dálce je naše chatička...
Zaznamenali jsme napučené kočičky a nakvétající floxy...
Jak jsme se tak procházeli mezi záhony,začali jsme plánovat...tohle se musí přesadit,tohle dodělat,tohle předělat a natřít a podepřít a zasadit...Smějící se.

Tak a sice máme po vánocích a máme Nový rok,ale máme se zas na co těšit....těšíme se na jaro Smějící se a i když si na něj budeme muset ještě chvilku počkat,určitě se dočkáme.Trochu jsme se zdrželi a setmělo se nám,tak zpátky do města...


tak šup domů do tepla,uvařit čajík,zpracovat zbytek silvestrovské chlebíčkové veky k večeři a pak další kolo hraní...Všechny moc zdravím a přeju hezký večer !!!!