Srpen 2013

Poslední prázdninový

31. srpna 2013 v 22:07 | Blanka |  bydleníPoslední prázdninový víkend je u nás tak trochu budovatelský a já se hlásím z rozbombardovaného bytu.
Před chvilkou jsme se s manželem rozhodli,že pro dnešek stačí a zajeli jsme si pro víno a tím oslavili,že dnešek máme za sebou Smějící se

Plánovaná předělávka obýváku začala v průběhu minulého týdne,kdy se manžel ze dne na den prostě rozhodl do toho pustit.
Hlavním bodem je zateplení a tím i snížení stropu.To samé jsme dělali před časem i u holek v pokojíčku a od té doby tam mají v topné sezóně tak o tři stupně tepleji,než ve zbytku bytu.
Hlavním důvodem zateplování v obýváku je tedy hlavně úspora energie a tím,že i termostat je právě v téhle místnosti to půjde určitě poznat.


Protože jsem měla odpolední,večer jsem vždycky akorát obhlédla,co je hotovo a dopoledne,kdy byl manžel v práci,trochu pouklízela budovatelský nepořádek.
Přestavbu manžel dopředu neavizoval,tak první večer jsem byla docela překvapená z toho,že se nám po celém stropu objevila tahle v přesných rozestupech přišroubovaná želízka....tehdá jsem narychlo alespoň sundala bílý potah ze sedačky Úžasný...když muži budují,na podobné detaily čas nezbývá...
a želízka....A pak už to šlo ráz na ráz.V obýváku se najednou objevil malý žebřík a větší žebřík a šrouby a nářadí a železné profily...


A pak jsem byt postupně přestávala poznávat Smějící se
Když se něco dělá v jedné místnosti,brzy je to vidět úplně všudesádrokartony a tmel a skelná vata...to všechno se na strop dávalo...Cpaní skelné vaty do stropu jsem naštěstí nezažila...byla jsem v práci Smějící seTaky se sádrokartonem si manžel poradil beze mne,ale při tmelení jsem už byla a obkládání jsem se aktivně zúčastnila také...Smějící se


Hotovo ještě bohužel není.Jediné,co už je na svém místě a co můžu ukázat je můj eko lustrSmějící se....stínidlo je z papíru a v lustru je nějaká spešl úsporná led žárovička.
Koupila jsem si jej už před vánocemi,kdy jsme se pro zateplení stropu rozhodli.
Měla jsem docela strach,jak bude vypadat pověšený,ale po dnešní zkoušce ...spokojenost ÚžasnýVšechny vás moc zdravím a omlouvám se tímto za absenci na blogu svém,ale i na těch vašich,které zrovna vůbec nestíhám.Tímto se omlouvám i Jance....Jani,baíček jsem si dneska vyzvedla na poště a MOC DĚKUJU !!!!....posílala jsem i meil....Jsi moc hodná !!!! DÍKY !!!!!

Hluboká

28. srpna 2013 v 12:08 | Blanka |  z výletůZávěr prázdnin,který předznamenává i konec léta nemám vůbec ráda.
Letos je poslední prázdninový týden doprovázený i ochlazením,asi proto,aby jsme všichni vzali na vědomí,že bezstarostnější období roku končí...dětem,ale i nám.

Obě holky už máme z prázdnin definitivně doma.Táňa střídavě brigáduje ve zdejším supermarketu,dělá vedoucí dětem v příměstském táboře a vypadá to,že se definitivně rozhodla přemístit z Plzně zpátky domů.
Natálka se pomalu...ač nerada chystá zpět do školy.Dneska šla na celé dopoledne pomáhat paní učitelce chystat třídu.

Ve vzduchu je cítit podzim a to se mi moc nelíbí.Na každém ročním období je něco hezkého a já mám
i podzim...je-li slunečný moc ráda...jen nemusím změny,potřebuju si zvyknout a najít si něco,na co se budu moct těšit Smějící se

Tak plánuju....co ještě stihnout na zahradě....přesadit jahody,pár kytek,zasadit nové angrešty....
a taky doma...pustit se konečně do předělávky obýváku,dodělat deku a pustit se do nových klubíček...a taky občas nějaký výlet za hranice všedních dnů.
Letos jsme moc výletů neměli,protože bylo krásně a teploučko a od bazénu se nám ani nikam nechtělo.
Holky si cestování a všelijakých prázdninových výletů užily daleko víc,než my dva.
A tak jsme se rozhodli,že si to malinko vynahradíme.O víkendu jsme se cestou pro Natálku zastavili v Hluboké.Zámek míjíme pokaždé,když se do jižních čech vydáme.Nejdřív se nám vždycky ukáže,když frčíme přes most na Vltavě a pak se točíme na kruháči zase s výhledem na věže zámku a pokaždé si říkáme,že příště se tam už podíváme.
Tak teď....ještě dřív,než jsme se stihli zapomenout u babičky,nebo než jsme se stihli zapovídat u švagra...pro jistotu jsme to vzali v opačném pořadí....nejdřív zámek....i s prohlídkou soukromých komnat Smějící se

Krásný výlet a ani nám nevadilo,že celý den propršelVšechny vás moc zdravím a pokud nákup školních potřeb patří mezi vaše záliby,věřte,že vám závidím Smějící se

Taťkova univerzální majda a zahradnická bublanina

24. srpna 2013 v 21:31 | Blanka |  Vůně z mé kuchyně


TAŤKOVA MAJDA

majda ?...dalo by se použít i slovo směs
univerzální ?...používali jsme ji na chleba s vajíčkem,na topinky,na špagety,pod maso...všude

Taťkovo vaření ... tož nebyl žádný troškař a když už se teda vařilo,dycinky ve velkém a špinavého nádobí pak bylo všade plno a kastrólů plný dřez a mastné kliky u dveří Smějící se,jak si odbíhal...tu na zahradu pro nějakou tu přísadu do kastrólu,tu do špajzu zas pro něco jiného.A když dovařil,úklidová četa nastoupila ....Mrkající....ale bývalo to dobré,ostré a kořeněné po chlapsku...Smějící se

A tuhle "majdu" taky dělával a já si ji pamatuju přichystanou k použití v lednici a můj manžel si na ni vzpomíná také,když už se u nás tehdá zabydlel Líbající a připomněly nám ji Verunka se Šárkou podobným receptem na svém blogu.

Tož jsem vyštrachala recept a dneska majdu udělala.
V receptu je i cuketa,ale já,ani mamka nevěříme,že by ji taťka do něčeho dal Smějící se.
No a když jsem ji pořídila já,manžel se zhrozil...nechceš jí tam snad dávat...jó,já jsem chtěla Úžasný

Přichystáme si....
kilo rajčat
kilo paprik
kilo cibule
půl kila cukety
1 rajský protlak
200 g cukru
2 lžíce soli
100 ml octa
kousek celé skořice
5 hřebíčků
2 feferonky
nějaký ten stroužek česneku
pepř

Já jsem dělala na ochutnání dávku z polovičního množství,což stačilo na čtyři skleničky.
Všechnu zeleninu nakrájíme na kousky a dáme do kastrolu....kde ji zahříváme a mícháme tak dlouho,až změkne a pustí šťávu.Pak přidáme ocet,cukr,protlak,sůl a koření.Hřebíček,abych jej nemusela později z majdy lovit jsem dala do "vajíčka" na louhování čaje,které jsem do směsi prostě hodila.Zamícháme,provaříme Smějící se.Pak jsem mixovala...abych zabránila tomu,že někdo....Úžasný....manžel....bude směs pitvat,lovit kousky cukety a dávat je stranou Úžasný
Nakonec jsem přidala podle chuti pepř a česnek...ten v receptu sice nebyl,ale nevěřím,že by jej taťka někde nedal Smějící se
No a pak šup do skleniček a zavařit.Hotovo a hnedka vzápětí první prubnutí na chlebu s vajíčkem...
ZAHRADNICKÁ BUBLANINA

Nějaký ten recept na buchtu se vždycky hodí.Na bublaninu můžeme rozhodit všechno možné,co se nám na zahradě urodí...proto zahradnická
Tuhle máme....nebo spíš jsme měli Smějící se....s malinama a ostružinama z naší zahrádky.
potřebujeme
2 hrnky polohrubé mouky
1 prášek do pečiva
vanilkový cukr
4 vajíčka
hrnek mléka
půl hrnku rozehřáté hery
hrnek cukru krupice
ovoce

tuk na vymazání a hrubá mouka na vysypání plechu
Do mísy nasypeme všechno suché....mouku,prdopeč,vanilkový cukr,cukr krupici.
Vmícháme postupně vajíčka,mléko,vychladlou Heru,zamícháme.
Těsto vlijeme na menší vyšší,vymazaný,vysypaný plech.
Nahoru rozhodíme ovoce a upečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů.


DOBROU CHUŤ a krásnou neděli !!!

Když zavoní meduňka

21. srpna 2013 v 18:21 | Blanka |  ze zahrádkyBylinky-to není jen vůně a chuť.
Za křehkým vzhledem těchto kytiček se navíc ukrývá léčivá síla.
Nechci si hrát na babku kořenářku,chci se pouze naučit bylinky lépe znát a v rámci svých možností je používat a využívat jejich sílu a moc.
V dalším bylinkování si napíšeme o meduňce,kterou mám na zahrádce snad od úplného začátku a vlastně i proto není v bylinkovém záhonku,který jsem založila až později,ale roste na okraji skalky.
Je to takový nezničitelný nezmar,který snese i spoustu sluníčka,kvítky jsou bílé,nevýrazné a všichni asi víme,že meduňka krásně voní po citrónu.
Moudré knížky radí,že se meduňka sklízí před kvetením,ale mladé lístky se mohou sbírat celou sezónu,stonky se můžou pořád zastříhávat a tím se podpoří jejich rozvětvování.Je to jedna z mála bylinek,která se může užívat trvale.Meduňkový čaj můžete popíjet každý večer.
Z meduňky si můžete připravit i napětí uvolňující koupel.Její listy se používají do salátů,do letních nápojů...Meduňkovými lístky se zdobí i moučníky a zákusky.Vyrábí se z ní různé tinktury a oleje na namožené svaly,proti bolení hlavy atd.
O tom,že se meduňka používá i jako domácí repelent už jsme si psali.

Na používání v zimě si můžeme meduňku nasušit...


Na meduňkový čajík si dáme do hrnku několik lístků,které necháme louhovat 10 minut,sladíme samozřejmě medem.
Meduňka uvolňuje napětí,stres a tlumí nervozitu a proto se doporučuje čaj pít před spaním.
Sladké sny můžeme přivolávat i polštářkem se sušenými lístky ....což je stoprocentně lepší varianta,než sahat po prášcích na spaní.
Teplem lidské kůže se z polštářků ovolňují blahodárně působící látky,které pak vdechujeme.
A z meduňky si můžeme připravit i domácí sirup.
Receptů je k mání několik,stačí si pouze vybrat a vyzkoušet.Sirup se používá na výrobu osvěžujících letních nápojů a limonád.Někdo si ho naředí pouze vodou,já si k ředění určitě udělám sifón v sodastreemu...Recept,který jsem použila já je na dvě lahve....teda množství,které se spotřebuje docela rychle.
potřebujeme...
lístky z asi 20 stonků meduňky
1 KG cukru
1 sáček...20 g kyseliny citronové
2 litry vody

Vodu převaříme a necháme vychladnout.Pak do ní naházíme umyté lístky meduňky.necháme louhovat 48 hodin v lednici.
Vodu přecedíme,vsypeme do ní cukr a kyselinu citronovou,promícháme a zahříváme,až se cukr úplně rozpustí,
Necháme přejít varem asi tři minuty.Zchladlý sirup nalejeme do lahví.Všelijaké lahvičky,lahve a skleničky jsou mojí slabostí.

I když bydlím na jižní Moravě a vlastním i svůj lis na víno,který jsem dokonce i jednou vyzkoušela v praxi,právě teď nepěstuju ani jednu hlavu vína a vínu moc nerozumím,i když ho mám ráda a s každou návštěvou Itálie ho mám pak ještě raději Smějící se


Přiznávám,že v obchodě si víno vybírám podle lahví.Nejdřív si vyhlédnu krásné sklo,teprve pak zkoumám víno Smějící se samotné.No a lahvinky,pokud jsou zvláštní a krásné nevyhazuju,ale schovávám.Časem je rozdávám třeba s Babským pitím,které vyrábíme před vánocemi a rozdáváme jako malé dárečky.

No a aby toho nebylo málo,sbírám i špunty od vína Úžasný...z těch si hodlám,až jich bude dost vyrobit věnec a taky jsem viděla luxusní nástěnku ze špuntů...Smějící se...


Bohužel jsem zjistila,že ne všichni vinaři zavírají své výrobky korkovými špunty Nerozhodný....stále víc se objevují špunty plastové....FUJ !!!!! anebo dokonce šroubovací uzávěry Úžasný

Ale to jsem odbočila....Smějící se
Tak zpět ke krásnému sklu a k meduňkovému sirupu...A nakonec HAND MADE meduňkové jmenovky ...neboli proděravěný tvrdší papír,zbytek příze a chvilka háčkování...
Všechny vás moc zdravím,děkuji za Vaše návštěvy,komentáře,meily a za čas,který věnujete tomuto blogu !!!

Broušení podruhé...stará truhla

18. srpna 2013 v 20:21 | Blanka |  RenovaceVšechny Vás moc zdravím a doufám,že jste měli prima víkend.
My jsme dneska měli zase o něco tepleji,než včera.Netuším,jestli je pravda,že to byl poslední tropický víkend...doufám,že ještě léto nekončí a že se snad ještě i budeme koupat.
Pravda,bazén už je o něco studenější,díky tomu,že jsou studenější večery,noci i rána.V mém případě je to už pouze na sednutí na schůdky a máčení nohou pro osvěžení,ale manžel do bazénu hupsnul jak včera,tak i dneska.Stále častěji ale mluví i o tom,že už brzy přestaneme bazén udržovat a to já moc slyšet nechci Úžasný,jako vůbec nechci poslouchat řeči o konci prázdnin a konci léta.
Pravdou ale je,že i kdyby teď léto opravdu skončilo,můžem si říct,že jsme si letos užili jak teplo,tak i koupání plnými doušky.


I kdyby se bazén už brzy zazimoval,doufám,že zahradu,čas na ní,posezení,opékání,grilování a vůbec zahradničení si budeme užívat ještě hodně dlouho...třeba jako dneska,kdy jsme se tam vypravili jen s manželem a Maxem,protože děti nám opět cestují...Táňa odjela už dneska ku Praze a Natálka se chystala na zítřejší příjezd babičky,která si ji odveze na pár dní do jižních Čech.

Zatímco manžel dneska ze země doloval úrodu cibule,já jsem ještě předtím,než jsem se pustila do lakování židle na chvilku zapla brusku a pustila jsem se do téhle dřevěné bedny...


Přivezla jsem si ji kdysi od mamky.
Netuším,k čemu původně sloužila,ale myslím,že naši v ní měli v garáži šrouby a hřebíky.U nás se nastěhovala do chaty,kde jsem v ní hnedka od začátku schovávala pracovní rukavice,bez kterých já na zahradě nedám ani ránu a taky všelijaké provázky a špagátky,které se na zahradě vždycky k něčemu hodí.
Svému účelu sice truhla sloužila dobře,ale moc nevypadala.
Tohle broušení byla prima práce,protože truhla neměla vůbec žádnou povrchovou úpravu,žádný lak,takže docela rychlovka...narozdíl od židlí Smějící se.
A truhlička už hotová,přebroušená...

I zarezlé kování jsem přejela bruskou,takže docela prokouklo


A truhlička už zpátky na svém místě v chatě,už nalakovaná a uvnitř jsou zase schované rukavice a provázky Smějící se a může sloužit dál...A když už jsem měla v ruce štětec,přelakovala jsem i první obroušenou židli a sklidila od manžela velkou pochvalu Smějící se a ujištění,že teď už mi zbývá jen židle,dvě lavice a stůl Smějící se

Všem vám přeju prima nový letní a taky ještě prázdninový týden !!!!

Broušení poprvé

17. srpna 2013 v 21:23 | Blanka |  Renovace


Mám manžela řemeslníka a proto máme plný sklep a taky plné auto všelijakého nářadí a pomůcek k jeho práci.
Některému nářadí nerozumím,netuším k čemu slouží a proto mě nezajímá a nevšímám si ho.
Z některého mám respekt...například bourací kladivo může být přede mnou v klidu,nikdy se ho nedotknu Smějící se.
Některých věcí se vyloženě bojím...nemám ráda hořáky s malými plynovými bombami,nesnáším,když je máme v autě a nerada vidím,že je používá manžel...používá je denně Smějící se a už vůbec nemůžu vidět,jak s nimi podpaluje na zahradě táborák ,když nechce hořet Křičící.
Pak je nářadí,kterého už jsem se bát přestala...například vrtačku i aku šroubovák použít umím.
S některým nářadím vyloženě kamarádím...například kladivo mám ve skříni svoje osobní,protože pořád něco zatloukám Úžasný ,tak mi manžel jedno menší nadělil.
Pak jsou taky věci,které svoje osobní nemám,tak si je půjčuju a beru Úžasný a některé pak i ničím Překvapený.
Poslední brusku jsem spálila při téhle renovaci...když ono ani to nářadí už není to,co bývalo ...Úžasný
A manžel moc radosti neměl Překvapený,ale truhlu,kterou jsem objevila ve strýcově sklepě,jsem si spravila pěkně Mrkající,mám ji v obýváku a skladuju v ní povlečení...


A ono už je to docela dávno,ale od té doby mi bruska nebyla půjčena Smějící se a musela jsem se spokojit se šmirglem Nerozhodný a to je potom těžké se pouštět do něčeho většího Usmívající se
A já mám zrovna něco většího v plánu a na tom bych se šmirglem asi nechala ruce.
Dneska mi byla nadělena MOJE bruska !!!
Nejdřív teda jako malé poděkování jídlo,které se po mně žádá často a které všichni milujem....


Langoše a taky nějaká ta buchta a "letní zákusek"....No a pak honem na zahradu i s bruskou...ale nejdřív sklidit úrodu,ostříhat všechno suché a odkvetlé a taky konečně i něco málo okopat,občas smočit nožky v bazénu a taky pak něco dobrého ugrilovat...Grilované kuřecí masíčko,naložené pěkně dopředu,k marinádě přidán čerstvý rozmarýn...mňam !!!
Jako příloha brambory uvařené ve slupce,nakrájené a grilované,podávané s bylinkovým máslem....měkké máslo utřít spolu s bylinkami...já jsem dávala koření na ameriky,česnek,pažitku,zamíchat,dát do lednice ztuhnout.Přiznám se,že když jsou dobře ugrilované brambory,nepotřebuju ani masoSmějící seNo a pak teda konečně brousit...
Nábytek na terase máme po strýci a už leccos pamatuje.Dneska jsem se vrhla na jednu ...tu nejzničenější ze židlí...na zkoušku
No a srovnání....doufám,že poznáte,která ze selských židlí mi dneska prošla rukama....Smějící sea bude se brzy lakovat...


Mateřídouškové vyšívání

15. srpna 2013 v 11:09 | Blanka |  Šití a vyšíváníNedávno jsem ukazovala kousíček z mateřídouškového vyšívání.
Vím,že balíček už doputoval na místo určení,takže si můžeme ukázat celé " dílo ".....Smějící seVyšívací předlohu jsem vkládala,polštářek jsem plnila z části dutým vláknem,z části vlastnoručně natrhanou a nasušenou mateřídouškou z naší zahrádky...
Proužkované šití mám poslední dobou hodně ráda Smějící se...myslím,že je to vidět Smějící se


Z Lešné a háčkované tašky

13. srpna 2013 v 11:41 | Blanka |  z výletůNávštěva ZOO je způsob,jak zabavit děti i sebe,projít se,něco vidět,něco se dozvědět....
Zoologické máme rádi a tu v Lešné obzlášť.Navštěvujeme ji ve víceméně pravidelných intervalech vlastně celý život Smějící se .
Protože z valašska oba pocházíme,odehrávaly se v Lešné postupně naše školkové,školní,táborové,rodinné ....výlety.Máme tudíž možnost pozorovat rozmach a neustálé budování,vylepšování a zvelebování.Kdykoliv se vrátíme,vidíme něco nového.Myslím,že Lešná nás nikdy nepřestane bavit.
Sobotní počasí bylo na valašsku tak akorát na výlet....nebe samý mrak,teplota do 20 stupňů,tak žádné velké vymýšlení a šup do Lešné...
Prohlídka Lešné je na dlouho.My jsme zde strávili celé odpoledne,během kterého se začala obloha vyjasňovat a taky se zase malinko oteplilo,takže večer jsme stihli i grilování,kterým jsme návštěvu valašska ukončili a hnedka ráno zase tradá domů...i s Natálkou.


Mimo jiné si z valašska vždycky přivezu nějaké mamčiny výrobky.Svým tvořením v naší rodině nikoho nikdy nepřekvapím,neoslním,protože odnepaměti u nás vyšívají,pletou,háčkují i pletou z papíru všechny.Některé k tomu ještě po večerech i korálkují,drátkují,malují na textil......
Dneska vložím fotky dvou tašek,které jsme si s Natálkou od babičky přivezly.Ještě stále nemáme ujasněné kdo si jakou vybere.Dost možná si budem tašky půjčovat.
Myslím,že je dostatečně vidět,že maminka taky zdatně čtverečkuje Smějící se...No a úplně na závěr zase moje čtverečky...
Trošku se nám ochladilo.Mám odpolední,tak to i docela vítám a doufám,že na víkend už bude zase hezky a teploučko.Začínám myslet na dlouhé podzimní večery,chci předejít přetahování o naši oblíbenou háčkovanou deku a pokud možno dodělat další Smějící se
Po dlouhé době jsem přidala jednu řadu k rozháčkované sluníčkové...Všechny vás moc zdravím,děkuju za vaše návštěvy,ze kterých mám radost.
Blog.cz nám zdokonalil počítadla návštěvnosti,takže my blogeři po novu vidíme nejen počet návštěv,ale i počet rozkliknutých stránek,nejčastěji zobrazované články a tak dále.Všimla jsem si,že tady rejdíte docela zdatně Smějící se a nejčastěji zobrazované jsou návody na háčkování a taky vás hodně zajímají bylinky,budu se tedy snažit příští články zaměřit tímto směrem.
Moc vám děkuju a přeju krásné letní dny VÁM VŠEM !!!!Smějící se

Háčkovaná srdcata-návod

8. srpna 2013 v 15:38 | Blanka |  HáčkováníVšechny vás moc zdravím a doufám,že vedra snášíte v pohodě,někde ve stínku,nebo v lepším případě u bazénu....tak jako já Smějící se.
O dva dny jsem si prodloužila víkend a "lenoším".V kuchyni moc času netrávím,ve vaření se omezuju jen na jídla co jsou za chvilku hotová,jako jsou všelijaké saláty...zeleninové,těstovinové a rychlovky s drůbežím masem...


tyhle těstoviny,velké jako kola od vozu Smějící se jsem si přivezla z Itálie .
Jak jsem psala,byla naše letošní dovolená i hodně o ochutnávání a mlsání všeho možného,tak stejně i většina věcí a "suvenýrů" ,které jsme přivezli sobě i jiným byla o jídle....nakoupili jsme všelijaké džemy,bazalková pesta,naložená rajčata,těstoviny různých tvarů,víno,olivový olej,ale i sušenky a všelijaké jiné dobroty pro Itálii typické a pokud jsme všechno ještě nestačili sníst,s chutí konzumujem dál Úžasný


Protože nám na záhonu začala plodit rajčata,vůbec nemusím přemýšlet,co k večeři.


Takovouhle vaničku rajčat teď sklízíme každý druhý den.Takže každý večer máme velikánský talíř nakrájených,malinko posolených rajčátek plus pečivo podle gusta každého z nás...pro manžela chleba s máslem,já a mladí máme rádi opečené toasty s máslem,nebo nějakým sýrem.A večeře je hotová Smějící se


Od jídla odbočíme....chtěla jsem vám napsat,že moc ráda čtu,že se tady inspirujete...ať už jde o tvoření...některé z vás jste se pustily do vyšívaných pytlíků na levanduli,jiné se začetly do některé z knížek,které jsem tady ukazovala.Dneska vložím další z nich...
Jak jsem psala,o víkendu si pojedeme na Valašsko pro Natálku.Když jsem se jí naposledy v telefonu ptala,co jí máme přivézt,řekla,že by chtěla nějakou knížku.S Táňou jsme dneska ve městě vybraly tuhle...Natálka se mě občas ptá na dobu,o které já moc nevím.Stejně jako vyzvídá o beatlemánii,která mně naprosto minula,protože naší generace se už zas tak moc netýkala,stejně tak vyzvídá o době,která byla ještě dřív.Tuhle knížku já ale znám,protože jsem ji kdysi hódně dávno četla a hnedka jsem po ní v regále sáhla.A když jsem řekla stručně o čem je Táni,tak mě přemluvila,ať ji Naty koupíme,že ona by si ji taky přečetla moc ráda.Tak doufám,že se tahle klasika o holčičce,která byla dána na převýchovu do Německa bude líbit.


Tak a úplně nakonec se dostáváme k háčkovaným srdcatům,kvůli kterým jsem dostala docela dost meilů a taky v komentářích si o návod píšete.Tak šup,háček do ruky a jdeme na to...Srdíčko,které si tady ukážeme jsem háčkovala krátkým sloupkem z Camilly,háčkem číslo dva.Pořád dokolečka se mě někdo ptá,jaké háčky používám...tak tady to myslím půjde vidět dobře Úžasný....vždycky ty samé !!!!!
Srdíčko má na výšku 9 centimetrů.Pokud by jste chtěli větší,návod si můžete upravit podle svých potřeb,popřípadě můžete použít silnější přízi.Zkoušela jsem háčkovat i polosloupkem i dlouhým sloupkem,bohužel už ani jedno z těchto srdíček doma nemám.
Pro Deni....béžové srdíčko z předchozí fotky je z dlouhých sloupků a špička je ujímaná v každé řadě !!!!

Tak jdeme na to !!!
Nejdřív si čtyři očka spojíme pevným okem do kroužku
V první řadě uháčkujeme osm krátkých sloupků.pevným okem uzavřeme řaduVe druhé řadě počet oček zdvojnásobíme...to znamená,že do každého oka minulé řady uháčkujeme
dva krátké sloupky ...máme tedy 16 krátkých sloupků


Tady jsem rozšiřování ukončila.Pokud by jste ale chtěli srdíčko ještě větší,zase počet ok zdvojnásobte.My ale skončíme na 16 očkách
Teď uháčkujeme celkem čtyři řady krátkých sloupků a tím nám vznikne takováhle "miska"...My budeme potřebovat misky dvě,takže pěkně od začátku...
Misky si srovnáme a přiháčkujeme k sobě šesti krátkými sloupky...
Práci otočíme a začneme obháčkovávat pěkně dokola,tak jak je to vidět na další fotce.
Obháčkujeme dokola jednu celou řadu....


V další řadě už začneme ujímat špičku srdíčka.Tady záleží na nás,jak chceme mít srdíčko špičaté.
Já jsem ujímala po jednom očku na každé straně v každé druhé řadě.To znamená,že háčkujeme pokaždé jednu celou řadu dokola a ve druhé řadě ujmeme na každé straně srdíčka očko...vždy sháčkujeme dvě očka v místě na boku srdíčka...tak jak je vidět na další fotce...

A stejně postupujeme až ke špičce.Když už je otvor ve špičce menší,srdíčko si vycpeme.
Já jsem vycpávala opět kuličkami dutého vlákna,kdo chce a má ještě zbytky levandulové sklizně,může pár kvítků přidat Smějící se...Od teď už jsem ujímala po jednom očku na každé straně srdíčka v každé řadě.
A tak postupujeme až ke špičce,kde práci ukončíme a přízi vtáhneme dovnitř srdíčka...


...a máme hotovo,tak HÁČKU ZDAR !!!

Rok v Provence a poslední levandulový...

5. srpna 2013 v 18:19 | Blanka |  Knížky......Také máte každé otravné pondělí chuť na všechno se vykašlat,sbalit se a vyrazit na jih Francie ?
Francouzské kuchařky a průvodce po Provenci lákají na labužnickou kuchyni a azurovou oblohu,ale je to opravdu tak ? Odpověď najdete v této levandulí provoněné knize,u níž budete slzet smíchy a chodit do spíže tajně olizovat olivový olej....

Tolik předmluva ke krásné knížce jako stvořené k prázdninovému čtení....Už jsem ji kdysi četla,takže repete.
Opět je to knížka mírně budovatelská o zakoupení a úpravě obydlí,ale také o bohatém hodování,kuchtění,o stylu života o jeho poznávání...nyní v Provence a nyní pohledem chlapským...oním cizincem,který se rozhodl uprchnout z Anglie a usídlit se na jihu Francie je sám Peter Mayle,takže knížka je ze života

Jó holky,to by se to cestovalo,což ????
A chuť vykašlat se na všechno v každé otravné pondělí já mívám často.
A protože pondělí je dneska a hic pokračuje mám nahlášenou dovolenou na konec týdne.Nevyrážím sice sbalená na jih Francie,
ale do VALACHIE....tož na výlet to stačí Smějící se,né ?
Pojedem si vyzvednout Natálku....zbytek omladiny už přifrčel expresem včera Smějící se,tak máme zase veselo Smějící seDalší dávkou ispirací ke čtení,k listování a obdivování je nové číslo MARIANNE BYDLENÍ.
Pokud někdo z vás stejně jako já obdivuje předělávky designérky Denisy Bartošové,která v časopise postupně zrekonstruovala svoji vlastní kuchyň,předsíň a teď se vrhla do vysněné verandy,budete se mít na co dívat.Její práce má styl,vždycky zapojí nějakého bazarového nalezence,kterému vrátí život,využívá VINTAGE doplňky a výsledek je pokaždé velice vkusný a pěkný ...
Dneska jsem došila asi úplně poslední letošní levandulový pytlík,který mi snad jako jediný zůstane doma.Tak abych si jej užila,než se nastěhuje do skříně,nebo do některého košíku s prádlem,prozatím se zabydlel na stole v kuchyni...
Je čas začít zpracovávat ostatní bylinky...pokud by někdo z vás měl předlohu na vyšívání s motivem meduňky,nebo máty,ráda ji uvítám na svém meilu blanka.m@volny.cz

Minule jsem ukazovala kousílínek vyšívané mateřídoušky...

Stačilo to k tomu,aby jste si o předlohu začali psát...tady je...barvu květů jsem si upravila a nápis jsem vyšívala bez předlohy .....JEHLE ZDAR !!!!!!Tropická sobota

3. srpna 2013 v 22:36 | Blanka |  ze zahrádky

Všechny moc zdravím a zdravím i adminy z blogu.cz,kterým moc děkuju za to,že mi na blogu funguje znovu počítadlo návštěvnosti,poslední komentovaný článek... a jiné funkce,se kterými jsem se už dávno rozloučila a vím,že nejsem sama Smějící se
Patřím mezi blogery,kteří počítadla sledují Smějící se a třeba z toho,že během včerejška můj blog navštívilo 860 lidí mám vážně velikou radost a moc si vážím toho,že i v tomhle hicu si najdete čas a příležitost na návštěvu tohoto blogu!....DÍKY !!!!!
Stále máme tropy a nejlíp je v tuhle dobu u bazénu.
Takže hnedka po tom,co se manžel vrátil z práce jsme vyrazili....nejdřív na zmrzku a pak hnedka na zahradu.
I Max má zmrzlinku rád a miluje i kornouty od ní.Vždycky si ho u mně vynutí kňučením a pak si pochutnává....samozřejmě mu v něm nechávám i zbytek zmrzliny.Koupání v bazénu jsme dneska střídali i s nějakým tím zahradničením.Minulý týden jsem měla odpolední a že jsem se na zahradu vůbec nedostala je tam samozřejmě znát.
Máme pořád velikánské sucho,zem je popraskaná a tvrdá,takže nějaké okopávání nehrozí,tak aspoň ostříhat všechno suché,posbírat úrodu a hlavně pořádně zalít.

No a když nejsem náhodou k nalezení Úžasný.....jsem....v ostružiní Líbající....už jsou totiž zralé Smějící se...Jak jsem říkala,máme velikánské sucho.I v rádiu pořád dokola hlásí výstrahy před požáry.
Dneska jsme z nedaleké vesničky,na kterou máme ze zahrady výhled slyšeli sirénu,houkání hasičů a pak jsme i nedaleko od nás zahlédli kouř z nějakého požáru...i my jsme si dneska udělali ohýnek...ale měli jsme pro jistotu nachystanou hnedka vedle hadici,tak naše grilování proběhlo bez hasičů.
A hnedka po grilování šup do práce...

Možná si některé z vás vzpomenou,že proměnu přízemí chaty jsme kdysi začali pořádnou "debordelizací",která je před každým budováním prostě nutná Smějící se
S odstupem času jsou tyhle fotky neuvěřitelné Smějící senicméně přízemí je úspěšně "za náma"...
Teď se pomalounku pouštíme do podkroví a začínáme úplně stejně...pořádným úklidem.Ono se to nezdá,ale nějaký ten nepořádek a věci,které už k ničemu nejsou se vždycky najdou.
Když jsme zvedali střechu,zůstal pod ní různý materiál,zbytky skelné vaty,obkladů....

Naše chajdaloupka na začátku cesty...letí to,už je to osm let...

A současný stav...A dnešní fotka z už uklizeného podkroví,nachystaného k položení nové podlahy...Zase jsme se na zahradě pěkně zdrželi....posledně se mně někdo v komentářích ptal,jestli nás neobtěžují komáři....né,protože já mám meduňku Smějící se
V knížce,kterou jsem právě dočetla jsem se dozvěděla,že meduňka je taky úžasný repelent Smějící se
Stačí natrhat pár větviček s lístky,které si pořádně promneme v dlaních a pak stačí potřít si jimi ruce,nožky...místa,kde nás obvykle koušou komáři...funguje zaručeně a voníte krásně citrónově Smějící se...meduňkově...vyzkoušejte !!!
Jak jsem psala práci jsme střídali s odpočinkem.No a já si krom knížky sebou vozím i nějaké to "šmodrchání",abych se u bazénu náhodou nenudila...
Dodělala jsem jeden restík,no a protože je to dáreček pro jednu moji "blogovou přítelkyni" zbytek odtajním,až bude na místě určení Smějící se...že se TO zase týká bylinek je myslím malinko vidět Smějící se...No a dnešek jsme zakončili s manželem a Maxem procházkou...Smějící se
Z naší zahrady západ sluníčka vidět není,musíme si pro něj zkrátka dojít Smějící se...

S vůní levandule 2

1. srpna 2013 v 11:59 | Blanka |  Šití a vyšíváníJeště pořád zpracovávám zbytky levandulové sklizně...

Pytlíky šiju ručně,protože se mi nechce vytahovat mašina a vyšívám z hlavy,takže na prosby o vložení vyšívací předlohy nemůžu bohužel zareagovat.
Plním buď pouze levandulí,nebo levandulí smíchanou s kuličkami dutého vlákna.
Nějaké voňavé pytlíky už jsem samozřejmě stihla rozdat,takže vyšívám a šiju další.A taky trošku zase háčkuju...učím se zase malinko jiná srdíčka...Všechny vás moc zdravím z rozpálené jižní Moravy.Máme neskutečné sucho,znovu udeřila vedra a já po odpolední už netrpělivě vyhlížím víkend.
Doma máme o poznání klidněji,protože včera veškerá naše omladina....Natálka i Táňa s přítelem.... odjela k babičce na valašsko,takže nás s manželem a Maxem čeká malinko "odpočinkovější " víkend,na který už se moc těším.