Listopad 2012

Předadventní háčkování

28. listopadu 2012 v 18:30 | Blanka |  Háčkování
Moc vás všechny zdravím v možná už posledním předadventním článku.
Protože se brzy začnu i já zabývat vším,co souvisí s vánocemi,dneska zveřejním restíky dodělané už před časem,které jsem ale stihla nafotit až nyní.


První jsou tyto polštářky,na kterých už se nějakou dobu doma povalujeme Smějící se k plné spokojenosti...
Šila jsem je ze zbytků pruhované látky,která mi zbyla z potahů na židle a z celkového nákupu v šedivobéžové barvě....možná si ještě vzpomínáte


A polštářky...


Na polštáře jsem našívala čtverečky háčkované podle tohoto návodu...

Další ještě nezveřejněné háčkování staršího data je tahle chňapka.Je podšitá a vyplněná vatelínem.
A návod...chňapka jsou čtyři tyto sháčkované malinkaté čtverečky doplněné obloučkovým lemem.

Tolik k tomu,co je hotovo.TeĎ k tomu,čím se bavím zrovna teď...
Jako obvykle toho mám rozdělaného víc.
Aktuálně dodělávám malinkatou zakázku....

Když mě kytky přestanou bavit,odbíhám k háčkovanému vánočnímu dárku pro tchýni,který musím dodělat nejpozději v pátek večer.V sobotu totiž vyrážíme směrem České Budějovice,Protivín a Těšínov.Bude to šátek a doplní ostatní dárečky,které u "tchánů" osobně předáme


Taky jsem se pustila do "sněhového" nadělení...brzy začnu vkládat fotky i návody


Na zpracování čeká i pár nových klubíček ,na která už se docela těším Smějící se

Dokončila jsem konečně i dáreček do vánoční výměny.Doufám,že nová majitelka mi brzy pošle meil s potvrzením,že balíček k ní v pořádku dorazil.Teprve potom budu podle pravidel moct věcičky ukázat i vám.Taky vám ukážu,co jsem v rámci výměny dostala já.Prozradím,že jsem znovu měla to štěstí,že pro mne tvořila keramička.


No a protože brzy začne advent,můj blog se taky trošičku vánočně změní....

Chtěla bych častěji brát foťák ven,protože už v neděli se adventně rozzáří naše město.Stromeček letos bude jinde,než jsme byli zvyklí z minulých let.Určitě bude co fotit,čeká nás i několik koncertů,adventní výstavy,procházky.S mikulášskou nadílkou budeme mít letos spojený předvánoční výlet,na který se celá naše rodina vydá už příští sobotu.Moc se těšíme a už dopředu děkujeme manželovi,že se díky němu uskuteční to,co jsme si plánovali několik let a nikdy na to nedošlo....i tam se mnou bude foťák Smějící se

Na blogu se bude péct,adventně a vánočně zdobit,BUDEME SE SPOLU TĚŠIT A TAKY SOUTĚŽIT !!!!!
HOLKY,PŘEJU VŠECHNO DOBRÉ A NEZAPOMEŇTE,ŽE BRZY TO VŠECHNO VYPUKNE PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLÍ !!!!!

Pečení a filcování

25. listopadu 2012 v 13:25 | Blanka |  Šití a vyšívání


Jaké počasí u nás panuje o tomto víkendu je patrné už z první fotky.
Včera jsme se vypravili na delší procházku.Zašli jsme zkontrolovat zahrádku a při té příležitosti dodělat před zimou i poslední resty.Na konci podzimu a navíc v tomhle šeru na mě zahrada působí tak nějak smutně a bez života.Nikde nikdo,všude ticho,šero.Udělali jsme co jsme měli a pospíchali domů do tepla.

Na víkend jsem pekla roládu...stejný postup,jako minule,jen jsem vyměnila marmeládu za malinovou,krém za vanilkový a přidala jsem kokos.Zavzpomínali jsme si na časy,kdy byly holky menší a já jsem ještě tolik nepekla.Tehdy jsme si každý víkend chodívali na zákusky do cukrárny a kokosová roláda mezi nimi nikdy nechyběla.


Ne,tohle ještě není vánoční pečení,na to se mi zdá hodně brzy,ale měli jsme tady na víkend i Táňu,chtěla jsem jí něco zabalit sebou a bylo mi jasné,že roláda nezbude.
Plechovka s perníčky z Ikea,které jsme koupili minulý víkend už je dávno prázdná,tak jsem letos poprvé zalovila v plechovce s vánočními vykrajovačkami,nějaké vylovila a pustila se do perníkových sušenekTak a tady už jsou hotové sušenky,tak jak chládly jsem je postupně dávala do plechovek.Jedna pro nás,druhá pro Táňu,spolu s další "výslužkou od maminky"


V pátek jsme s Natálkou na procházce městem nahlédli do obchůdku s výtvarnými potřebami.
Koupily jsme odstřižky filcu,které tam prodávají za dvě koruny.Větší formát mají za deset.
Tohle je nákup za 30 korun...

A tohle je to,co z něj vzniklo...

Jsou to filcové brože.Nechala jsem se inspirovat na fléru,kde jsem je zahlédla.
Každá brožka má vespod zavírací špendlík,kterým se připne....na tašku,na kabelku,na kabátek,na šálu,na čepici,na rukavice..........kamkoli
Pro mne zůstala jen tahle bílá,ostatní jsou rozebrané Smějící se
Ale filcu ještě spousta zbylo.VŠEM VÁM PŘEJU PŘÍJEMNÝ ZBYTEK NEDĚLE A ZAČÁTEK DALŠÍHO TÝDNE !!!!

Hvězdy,hvězdičky...

23. listopadu 2012 v 23:13 | Blanka |  Háčkování


Už jsem uháčkovala několik menších hvězd,tak asi bylo jen otázkou času,kdy se pustím do nějaké větší.
Tak tady je moje maxi hvězda háčkovaná z dvojité LAGUNY.
Nakonec nápad sháčkovat dvě hvězdičky a vycpat je vatelínem....Dneska jsme byly s Natálkou ve městě.Zainvestovala jsem 30 korun do něčeho,s čím jsem si dneska hrála celý večer.Fotky ukážu příště Smějící se .

Všem vám přeju krásný víkend !!!!

Polštář a pelech

20. listopadu 2012 v 10:36 | Blanka |  Šití a vyšíváníHotové šití z ikeácké látky ....vypočítané snad na centimetry-zbyl jenom malinkatý kousílínek.
Hranatý polštář je potažená kostka tvrdého molitanu,která slouží jako područka na sedačce,nebo jako polštář už hodně dlouho.Dřív byla jasně červená a to se nám moc nehodilo.
Protože by potah nevypadal hezky,kdyby na kostce plandal,s potahem jsem si musela trochu vyhrát.Je sundávací....uprostřed jedné z dlouhých stran je všitý dlouhatánský zip.
Pelech je pošitá menší matrace,kterou jsme holkám kdysi hóóódně dávno koupili jako sedací polštáře na hraní na podlaze.A protože máme holky dvě,byly dvě i matrace.Obě si zabral Max.
Jeden pelech má v obýváku,druhý v pokojíčku.Schváleno,vyzkoušeno,zabydleno....


Pelíšky má sice dva,občas ale pošilhává i po jiném,lepším,pohodlnějším poleženíčku.
I když dobře ví,že nesmí někdy si vyhopne na sedačku.No a úplně nejšťastnější je,když se Natálka někdy rozhodne přesunout dolů,rozložit sedačku a přespat na ní.Hádejte koho pak nacházíme zavrtaného v dekách.Ikea a spol.

17. listopadu 2012 v 20:56 | Blanka |  Moje nákupy
A máme tu další "nakupovací" článek Úžasný
Dneska jsme si vyrazili do Brna,abychom se tam na půli cesty setkali s mamkou a mladší sestrou,které si z Valašska vyrazily na výstavu minerálů,o které se sestra zajímá.
No a protože manžel měl dopoledne pracovní povinnosti,sraz jsme si dali až po výstavě,v Ikea.
No a protože je Ikea laděná už dávno do vánočního,přesně v tom duchu byly i naše nákupy.Vánoční dárky,které jsme nakoupili vám pochopitelně ukazovat nebudu,ale i ostatní věci se vánoc týkají.
Koupila jsem si všelijaké stužky,ozdobičky,balící papír,jmenovky na dárky,vánoční pohlednice a přáníčka ve stejném designu...Svíček u nás není nikdy dost,dneska jsem načla už letos druhé stokusové balení čajovek.
Přibrala jsem i svíčky na adventní věnec a svíčku do svícnu


Natálka si vybrala látku na šití do pokojíčku,kde máme ještě nevyřešené malé resty....potah na jeden zvláštní polštář a potah na pelíšek pro Maxe,který rád v noci cestuje z pelechu v obýváku do druhého pelechu v pokojíčku.Látku si Natálka vybrala moc pěknou...dala jsem jí na výběr několik do modra a vyhrála tahle s ptáčky,jen jsem jí musela v autě vysvětlit,že dneska už vážně nic šít nebudu ÚžasnýA teď manželův nákup....horký alkoholický nápoj.K mání byl i bezalkoholový jablečný mošt,ale jednoznačně vyhrál svařáček,který máme oba rádi.
A ještě jeden...nevěděla jsem,co to v KIKA kupuje,protože jsme se rozdělili.Prý něco k vánocům,ale nevydržel to a dáreček mi hnedka doma dal.
Miluju retro plechové cedule, a mám ráda kohouty.U nás v obýváku jsem na selské vlně ujela už vícekrát.Máme tam obrázek prasátka,houpacího koně....tak a tohle je už čtvrtý kohout.No a pak že nemáme stejný vkus....
Naše maxi selské retro jsme společnými silami hnedka doma pověsili Smějící se
A je jasné,že svařák do vánoc v žádném případě nevydrží.Je výborný a ikeácké perníčky se zázvorem z krásné bílé plechovky jsou k němu jako dělané
Všem vám přeju krásný zbytek víkendu !!!!!!

...a voní krásně a další předvánoční nákupy

16. listopadu 2012 v 14:48 | Blanka |  Moje nákupy
Sice to vypadá,že vánoce jsou ještě hodně daleko,ale znáte to....
Na pečení a vánoční zdobení je sice ještě hodně brzy,ale na předvánoční nákupy je ten nejlepší čas.

I tento nákup je tak trochu spojený s vánocemi.Tenhle dáreček mi manžel koupil,když jsme spolu byli ve městě pro jeden konkrétní vánoční dárek větších rozměrů.A zatímco jej manžel běžel uložit do auta,já jsem mezitím nakoukla do obchůdku s krásnými serepatičkami za výkladem.Setkali jsme se u východu a já říkám..." nic moc,ale mají tam krásného houpacího koně" Smějící seVánočního ptáčka za 30 korun jsem našla v Kauflandu a visí nám v kuchyni z lustru Smějící se
Protože část vánočního cukroví vždycky rozdám,jako předvánoční dárek ....třeba tchýni,která už nic nepeče,budou se plechovky určitě hodit a cukroví v nich naskládané bude vypadat krásně
Vánoční motivky na nich se mi hodně líbí...
a poslední předvánoční nákup je krásně voňavý Smějící se
Kdo nezná YANKEE CANDLE ????

Pokud někdo takový ještě je....američtí zruční mistři svíčkaři vyrábějí už od roku 1969 svíčky Yankee ve skle špičkové kvality,se 100 % bavlněnými knoty z vysoce jakostních parafínových vosků a s nejvyšším možným podílem vonných olejů.
Svíčky ve skle značky Yankee Candle jsou nádherné a voní krásně,ale ta cena....upřímně nic pro mne Překvapený

Ale když se na trhu objevily vonné vosky do aromalamp,které vydrží hořet osm hodin,řekla jsem si,že to zkusím....když budou ty vánoce Smějící seOdkaz na prověřený obchůdek z mimibazaru je tady

Jo a holky......a voní krááááásně !!!!!!

Roláda a první letošní pečeňák

13. listopadu 2012 v 11:33 | Blanka |  Vůně z mé kuchyně


Nějakou dobrotu peču každý víkend,takže bych pekla i tak.
Měli jsme ale nahlášenou návštěvu,takže jsem nachystala dobrot o malinko víc,aby bylo co zakousnout a čím to zapít.Takže se podávali mimo jiné šneci z lístkového těsta plnění šunkou a uzeným sýrem,na kousky krájené plněné veky a zkoušela jsem taky tuhle roládu.Recept jsem si opsala docela nedávno a teď byla příležitost na vyzkoušení.Konečně roláda,která jde snadno odlepit od pečícího papíru!

PIŠKOTOVÁ ROLÁDA
5 vajec
5 polévkových lžic krystalu
5 polévkových lžic polohrubé mouky
1 polévková lžíce oleje-já jsem dala olivový

Celá vajíčka s cukrem si vyšleháme do pěny.Pak přidáme mouku a olej.Těsto rozmažeme na pečící papír a pečeme při 200 stupních asi 12 minut.Ještě teplou roládu i s papírem smotáme a necháme vychladnout.
Rozmotáme,potřeme plňkou....já jsem potírala pomerančovým džemem a na něj jsem dala čokoládový krém-koupila jsem hotový od dr.Oetkera,do kterého se přidává cukr,mléko a vyšlehá se.
Při smotávání rolády zároveň postupně sundáváme papír na pečení.
No a protože počasí za oknem není nic moc a my máme pořád stejně rádi procházky,z kterých se pak hezky vracíme domů do teplíčka.Tak na ohřátí jsem upekla první letošní PEČENÝ ČAJ.
No ten úplně první mi posledně přivezla Táňa a tím mě taky tak trochu navnadila.
Já jsem dělala malinovo borůvkový,ale jen z poloviční dávky ovoce.Dávala jsem půl kila ovoce....mražených malin a borůvek.Přidala jsem 125 gramů krystalového cukru,
dvě lžičky mleté skořice,pár kousků celé skořice,dva badyány,pět hřebíčků.
Místo citrónu jsem nakrájela na kousíčky jeden pomeranč.Přilila jsem trochu rumového aroma a dala péct při 180 stupních na třičtvrtě hodiny.Občas promícháme,pak naplníme skleničky a otočíme je na pět minut dnem vzhůru.
Chtěla bych se zeptat....po aféře s alkoholem důvěřujete mu,používáte do pečení rum?

Použité koření vykouzlí doma při pečení nádhernou vůni,kterou já mám spojenou se zimou Smějící se ....skořice,badyán,hřebíček,svařák.....


K sobotnímu odpoledni u nás patří už zase nějakou dobu návštěva bazénu,tak ten můj pečeňák jsme si uvařili poprvé právě po návratu z plavání,ke kartám a bylo to moc fajn.
No a v neděli chutnal i návštěvě Smějící se

Háčkovaná prostírka

9. listopadu 2012 v 15:57 | Blanka |  Háčkování


Pro všechny,které se nedokázaly poprat s nákresem na hvězdu z minulého článku tady mám návod na jednoduchou prostírku háčkovanou ze silnější příze...rustikální háčkování se mi v poslední době prostě líbí.
Já jsem háčkovala z příze BALI,což je heboučká příze ve složení 70 procent bambus,30 procent bavlna.Zdála se mi ale slabá,takže jsem ji dala dvojitě.Háčkovala jsem háčkem 3,5


Začneme na 5 řetízkových ok,které spojíme pevným okem do kroužku.
1.řada 1 DS +1 ŘO opakujeme celou řadu,až máme 12 DS oddělených vždy 1 ŘO .....první DS nahradíme třemi řetízkovými oky
2.řada krátké sloupky
3.řada do prvního oka vháčkujeme 3 DS,které sháčkujeme,pak 3 ŘO.Jedno očko vynecháme a znovu do dalšího oka háčkujeme 3 DS,které sháčkujeme,dále 3 ŘO.....pořád dokola až do konce řady,kterou zakončíme pevným okem.
4.řada Pod řetízková oka z minulé řady háčkujeme vždy 4 DS....až do konce řady,kterou zakončíme pevným okem
5.řada krátké sloupky
6.řada sháčkujeme vždy 3 DS,háčkované do tří po sobě jdoucích oček minulé řady,oddělíme 3 ŘO.....AŽ DO KONCE ŘADY
7.řada pod ŘO z minulé řady háčkujeme vždy 5 DS.Obloučky oddělíme vždy pevným okem...
ani z rubové strany to nevypadá špatně....Háčkované hvězdy

7. listopadu 2012 v 12:09 | Blanka |  Háčkování


Přece jenom....vánoce se blíží a už na nás všude jukají.
V obchodech už mají vánoční zboží,serepetičky,kolekce..... a já mám ve skříni už pár vánočních dárků a od včerejška na stole hvězdné prostírky.
Jak víte,nerada škrobím,takže žádná tenounká příze Smějící se ,ale pěkně chumlací,teplounká.
Stačí přežehlit,napařit a hotovo...


A vzoreček....
Pro zvětšení hvězdy si můžete samozřejmě přidat libovolný počet řad


O čem byl náš víkend...

4. listopadu 2012 v 18:59 | Blanka |  Den za dnem

Víkend nás všech začal asi stejně....trochu slavnostně,trochu smutně.
U nás platí pokaždé,že když na dušičky,tak až potmě.Na hřbitově se nebojím,takže žádný problém.
Tuhle "dušičkovou stezku odvahy" jsme začali realizovat,když byly holky ještě malinké a opakujeme ji každý rok,i když třeba letos už jsme šli svíčky na hrob zapálit jenom s manželem.Večer jsme zakončili malou procházkou a pak posezením nad mojí oblíbenou čokoládou...
Na víkend se u nás peče Smějící se
Tak tenhle víkend jsme měli MAJOLKOVÉ VDOLKY z kynutého těsta,které máme všichni moc rádi.Každý z nás jsme měli i svoji vlastní plňku Natálka marmeládovou,já tvarohovou s rozinkami a manžel svoji oblíbenou makovou...


MAJOLKOVÉ VDOLKY
kynuté těsto jsem si nechala udělat v pekárně
500 g hladké mouky
2 polévkové lžíce majolky
2 žloutky
2 lžíce cukru
kostka kvasnic
1/4 l mléka

Já jsem dělala jen z poloviční dávky
Makovou náplň dávám hotovou,která se jen rozředí vodou,nebo mlékem
Na tvarohovou dávám vaničku tvarohu,1 vajíčko,půlku vanilkového pudinku,rozinky a trochu cukru...všechno promíchat
Z vykynutého těsta vyválíme placku asi centimetr a půl silnou a skleničkou vykrájíme vdolky.
Dáme na plech,vytlačíme důlek,naplníme náplní,zasypeme drobenkou a dáme péct při 180 stupních


Po dobrém jídle je potřeba trochu protáhnout tělo.My jsme se vydali pro letošek poprvé do plavání.
Jsou roky,kdy to vydržíme celou zimu,někdy to začneme trochu flinkat.Každopádně nám bazén vždycky pomáhá proti nachlazení.
Včera nám to plavání sice dalo všem docela zabrat Smějící se ,ale tohle nebyla naše poslední pohybová aktivita tohoto dne.Sobotní večer jsme strávili tím,že jsme mastili karty Smějící se No a k tomu pohybu...za každou prohru deset dřepů Smějící se
Tohle je kousek z mého nedělního šití...není hotová,ještě se musím popasovat se zipem
No a dneska jsme měli docela teplo,takže doma za pecí jsme nezůstali....Všem vám přeju příjemný nový týden !!!!!

Háčkovaný nákrčník

2. listopadu 2012 v 16:39 | Blanka |  HáčkováníHned úvodem bych chtěla moc poděkovat za vaše návštěvy !!!!!
Radost mi dělají podobná čísla,která vídám na počítadle návštěvnosti svého blogu.

Moc děkuji náhodně nahlédnuvším,všem občasným nakukovatelům,pravidelným návštěvníkům a moje zvláštní poděkování náleží těm,kteří mi dopřejí možnost zpětné vazby....přečíst si vaše názory a komentáře !!!!!!!Nedávno jsem psala o tom,že jsem se pustila do háčkovaného nákrčníku...
Dostala jsem meilový dotaz ke způsobu háčkování,na který jsem se rozhodla odpovědět návodem.
Poprvé jsem zkoušela 100 procentní bavlněnou přízi Limone,háčkovala jsem háčkem 3,5 a spotřeba na nákrčník byla čtyři klubíčka...200 gramů
Obvod nákrčníku je 60 centimetrů,výška 44 centimetrů...
Háčkovala jsem podle vzorku,který zveřejnila Marta,najdete ho tady
Začala jsem na 133 řetízkových oček.Řetízek srovnáte,dáte si pozor,aby se vám někde nepřekroutil a spojíte ho pevným okem do kruhu.To znamená,že háčkování jsem neobracela,tak jak bylo psáno v návodu....hlavně toho se týkal meilový dotaz....Háčkovala jsem všechny řady vzorečku na lícovou stranu.
První řadu,kde jsou dlouhé sloupky jsem háčkovala přesně podle návodu a končila jsem ji pevným okem. Na začátku jsem dělala tři dlouhé sloupky,na konci řady taky tři dlouhé sloupky.Nechtěla jsem nákrčník sešívat,takže tímto jsem si to zjednodušila.
K hotovému nákrčníku jsem přidala ještě háčkovanou růžičku ze stejné příze.
Včera jsem si v Lídlu koupila za 30 korun tuhle zásobu zavíracích špendlíků,takže je jasné,jak se připíná.....na klopu kabátku,nebo na samotný nákrčník


Doufám,že se nákrčník i kytička budou líbit,zahřejí,ozdobí....
A ještě moje kytička....
Z téhle chlupaté příze se moc dobře neháčkuje,ale je heboučká a docela efektní.
Zvládám z ní jenom opravdové maličkosti,na delší háčkování z ní bych asi neměla trpělivost.
Tak tuhle mám teď na kabátku já Smějící se